شناسه خبر: 25214   
تاریخ انتشار: 1396/05/24 18:45
وبلاگ "سنگر سافت" نوشت:
وهابیت چگونه بوجود آمد؟
وهابیت چگونه بوجود آمد؟
شخصی بنام محمد بن عبدالوهاب در سرزمین نجد شروع به ترویج عقاید ابن تیمیه پرداخت. هرچند که در زمان حیات پدرش جرات ابراز عقیده نداشت

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو وبلاگ "سنگر سافت" نوشت:

 

آنکه ابن تیمیه عقاید خودش را درباره زیارت قبر پیامبر(ص) و مسافرت برای آن آشکار کرد از طرف علما و دانشمندان اهل سنت مصر و شام مورد انتقاد قرار گرفت و کتاب های زیادی در رد عقایدش نوشته شد
قضات چهار گانه اهل سنت در مصر و شام او را فاسق خواندند و حتی دوستش ذهبی او را در گسترش فساد همتای حجاج دانست.قائله ابن تیمیه با مرگش فروکش کرد. شاگرد معروفش ابن القیم به ترویج آراء استاد پرداخت اما نتیجه‌ای نگرفت. در اواسط قرن دوازدهم هجری شخصی بنام محمد بن عبدالوهاب در سرزمین نجد شروع به ترویج عقاید ابن تیمیه پرداخت. هرچند که در زمان حیات پدرش جرات ابراز عقیده نداشت اما بعد از مرگ او با همکاری امیر شهر عیینه به نام عثمان بن حمد به نشر آنها پرداخت. کمی بعد عثمان از طرف امیر احساء توبیخ شد و ناچارا عذر شیخ محمد را خواست.

 

شیخ محمد در سال 1160 از عیینه به درعیه رفت. در آن زمان ریاست شهر با محمد بن سعود (جد آل سعود) بود؛ سرانجام بین آندو ارتباط برقرار شد. امیر شهر به او وعده ی پشتیبانی داد و او هم به امیر وعده قدرت و غلبه بر بلاد داد.


شیخ دعوت خود را تحت عنوان توحید شروع کرد و به جز خودش و پیروان مکتبش همه را مشرک معرفی نمود. پس از مدتی به اطراف نجد حمله کرد و زنان و مردان و کودکان زیادی را کشت و اموال زیادی را هم با عنوان غنایم از مشرکان به چنگ آورد. روش شیخ محمد در مورد غنایم اینگونه بود که هر طور مایل بود آنها را به مصرف می رساند. گاه میشد همه ی آنها را به دو یا سه نفر می بخشید. شیخ هر مسلمانی را که از عقایدش پیروی نمی کرد کافر حربی می دانست و برای جان و مال و ناموسش ارزشی قائل نبود. جنگ های وهابیان به تدریج در نجد و یمن و حجاز و اطراف سوریه و عراق پاگرفت و جاهایی را که تصرف می کردند برایشان حلال شمرده می شد. شیخ محمد بن عبدالوهاب در سال 1206ه.ق درگذشت و پس از او پیروانش به همین روش عمل کردند.


به کربلا حمله کردند و کشتار زیادی به راه انداختند و یا مثلا در روز غدیر به نجف حمله می بردند. حملات وهابیان به جده، مکه، مدینه، سوریه و عراق بیش از آن است که ما در اینجا بیان کنیم. گاهی بدلیل ضعف حکومت عثمانی برد با وهابیان می شد و آنها به قتل و غارت می پرداختند و آثار اسلامی را ویران می نمودند و سپس عثمانی ها به آنجا حمله کرده و سپس تسلط خود را بر آن مناطق با گماشتن خاندان شریف برقرار می داشتند. در جنگ جهانی اول دولت های قدرتمندی مانند بریتانیا و ایتالیا، شام و اردن و عراق را اشغال کردند و درنتیجه وحدت کشورهای عربی از هم گسست.

بلاد نجد به آل سعود (عبدالعزیز بن سعود پدر فهد) رسید که همکاری نزدیکی با بریتانیا در شکستن قدرت عثمانی داشتند. بعدها مصالح بریتانیا ایجاب کرد که بر قلمرو قدرت وهابیان افزوده شود و حرمین شریفین و منطقه حجاز در اختیار آل سعود قرار گیرد پس با برنامه ریزی خاصی در سال 1344ه.ق وهابیان حرمین شریفین را در یک جنگ خونین و پس از قتل دوهزار تن از عالمان بزرگ و زنان و مردان فقط در طائف به تصرف خود درآوردند و درنتیجه به حکومت خاندان شرفا در این سرزمین خاتمه دادند.

عبدالعزیز خود را در سال 1350 ه.ق پادشاه حجاز و نجد خواند و کشور به نام عربستان سعودی-و نه اسلامی-نام گذاری شد

#بهنام باقریان
#حسین محمدنژاد
بهنام باقریان
حسین محمدنژاد

 

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
captcha