شناسه خبر: 25212   
تاریخ انتشار: 1396/05/24 11:15
کانال تلگرامی "مردی از جنس یخ" نوشت:
ترامپ باید بفهمد که اهرم فشار فقط دست او نیست
ترامپ باید بفهمد که اهرم فشار فقط دست او نیست
دور زدن تحریم یک فرآیند پنهانی است. ایران می تواند به شکل پنهانی هم از بار تحریم ها علیه کره شمالی بکاهد. فایده این کار این است که آمریکا متوجه می شود که زیر فشار گذاشتن ایران یعنی به هم خوردن برنامه اش در مقابل کره شمالی. ترامپ باید بفهمد که اهرم فشار فقط دست او نیست.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو کانال تلگرامی "مردی از جنس یخ" نوشت:

 

*چطور به کره شمالی می شود مساعدت کرد؟*


۱. تحریم های جدید کره شمالی چیست؟ طبق این تحریم ها صادرات مواد معدنی شامل زغال سنگ، سنگ آهن و روی و این فلزات و همین طور محصولات دریایی ممنوع می شود. همین طور صادرات فلزات گرانبها به کره شمالی ممنوع می شود که این ممنوعیت برای جلوگیری از معامله با کره انجام شده است.  کل صادرات کره شمالی حدود سه میلیارد دلار است و پیشبینی می شود که این تحریم ها سالانه حدود یک ملیارد دلار ضرر ایجاد کند.

۲. ایران چه کار می تواند کند؟الف. کمک های آشکار: ایران می تواند بدون این که تحریم های سازمان ملل نقض شود به شکل آشکار به کره شمالی کمک کند. مثلا ارسال اقلام غذایی به شکل بلاعوض برای کمک به مردم کره شمالی. این برنامه همین اکنون اجرا می شود و کشورهای مختلف به مردم کره شمالی کمک هایی ارسال می کنند. یا تجارت با کره شمالی به شکلی که تحریم ها نقض نشود. مثلا ارسال نفت به کره و دریافت خدمات از کره شمالی. حتی ممکن است روسیه را هم بشود راضی به همکاری کرد چون روسیه و کره شمالی مرز زمینی دارند. کره شمالی از نظر نظامی پیشرفت هایی داشته است و ممکن است تکنولوژی بدردبخور نظامی داشته باشد که قابلیت انتقال به ایران داشته باشد. فایده این کار این است که آمریکا متوجه می شود که زیر فشار گذاشتن ایران یعنی به هم خوردن برنامه اش در مقابل کره شمالی. ترامپ باید بفهمد که اهرم فشار فقط دست او نیست.ب. کمک های پنهانی: دور زدن تحریم یک فرآیند پنهانی است. ایران تحریم های علیه خود را خلاف قطعنامه ها و به شکل زیرزمینی دور می زد.  ایران می تواند به شکل پنهانی هم از بار تحریم ها علیه کره شمالی بکاهد. تا حدی که این کشور بتواند مقاومت کند. همانطور که ایران هم توانست ۲ سال جلو تحریم ها مقاومت کند، می شود به کره هم کمک کرد چند سال مقاومت کند. مثلا همین حالا که رییس مجلس کره شمالی در ایران است می توانند موقع برگشت بارش را پر از طلا و دلار کنند. ایران هم با چمدان تحریم ها را دور می زد و طبق اخبار غیر رسمی این کار را هم کرده است. اما مشکل این بود که اقتصاد ایران آن قدر بزرگ است که با چمدان نمی شود مشکل را حل کرد. یگ برگ صد دلاری حدود ۱ گرم است یعنی در یک چمدان بزرگ با ظرفیت ۳۰ کیلو حدود سه ملیون دلار جا می شود. اگر از طلا استفاده شود می شود حدود ۱.۲ ملیون دلار. در حالی که حجم تجارت ایران در اردر ده ها میلیارد دلار است و حتی شاید صد ملیارد دلار. با چمدان نمی شود این حجم تجارت را انجام داد اما ایران هم تا حد ممکن استفاده کرد و ظاهرا همه پول گاز فروشی ایران به ترکیه در دوران تحریم با طلا ایران آمد. اما در مورد کره شمالی این تحریم حدود یک ملیارد دلار از درآمد کره کم می کند. یعنی ایران ماهی بیست چمدان صد دلاری بفرستد مشکل کره حل می شود. البته تا می شود ما نباید مفتی بفرستیم! کره می تواند از نظر نظامی کمک ایران را جبران کند.۳. مگر فلسطین و لبنان بس نبود! چرا به کره شمالی کمک کنیم؟ عزیزان اگر جلو آمریکا برگ برنده نداشته باشیم، ترامپ درنده آماده حمله است و ممکن است ده ها برابر ضربه اقتصادی بزند. به گرگی مثل ترامپ فقط از موضع قدرت می شود پوزه بند زد و گرنه گرفتار درندگی او خواهیم شد.
 

 

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
captcha