شناسه خبر: 25064   
تاریخ انتشار: 1396/05/06 23:06
وبلاگ "رهروان ولایت" نوشت:
بانوی کرامت
بانوی کرامت
در احادیث فراوانی از قم با قداست یاد شده که یکی از دلایل اصلی آن وجود با برکت حضرت معصومه (سلام الله علیها) است که این شهر را حرم اهل بیت (علیهم‌السلام) قرار داده است.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو وبلاگ "رهروان ولایت" نوشت:

 

امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرماید: «همانا برای خداوند حرمی است و آن مکه است و برای پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) حرمی است و آن مدینه است و برای امیرالمومنین (علیه‌السلام) حرمی است و آن کوفه است و برای ما حرمی درشهر قم است، به زودی بانویی از فرزندان من در آن جا آرام می‌گیرد، که نامش فاطمه است.»

(بحار الأنوار، ج‏57، ص 216)

 

در این روایت شریف امام (علیه‌السلام) راز حرم بودن قم را وجود مبارک حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) بیان می‌کنند و این در حالی است که این روایت زمانی از زبان امام صادق (علیه‌السلام) صادر شد که حضرت معصومه (سلام‌الله‌علیها) هنوز به دنیا نیامده بودند. 


وجود حضرت معصومه (علیها‌السلام) از چنان عظمتی برخوردار است که مرحوم حائری یزدی حوزه علمیه جهان تشیع را در کنار مرقد این بانو بناء کردند و افتخار بسیاری از بزرگان و علماء این است که در حرم ایشان دفن شده اند. رهبر معظم انقلاب نیز در باب این بانوی عظیم الشأن چنین می‌فرمایند: «حقّ بزرگ این سرچشمه‌ نور و هدایت که یکی از ثمرات آن، تشکیل حوزه‌ علمیه‌ عظیم‌الشأن در سایه این بقعه‌ مبارک است، چنان عظیم است که زبان و قلم چون من حقیر و ناتوانی را رسایی بیان آن نیست.»

(1372/07/03)

 

پی نوشت:
مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، بحار الأنوار، دار إحیاء التراث العربی،‏ بیروت‏، 1403 ق.
‏یادداشت معظم له در دفتر تولیت آستان مقدسه حضرت معصومه (سلام الله علیها) 1372/07/03.

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
کلیدواژه
captcha