شناسه خبر: 25037   
تاریخ انتشار: 1396/04/28 23:37
وبلاگ "رهروان ولایت" نوشت:
حجاب عاملی مهم برای دفع ضرر محتمل
حجاب عاملی مهم برای دفع ضرر محتمل
اگر کسی ضرری را در عملی، محتمل دانست، عقل حکم می کند که از آن ضرر دوری کند. امروزه با تغییراتی که در سبک زندگی ها ایجاد شده، یکی از موانع بسیار مهم برای جلوگیری از هرگونه تعدی و تجاوز، حفظ حجاب در زنان است.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو وبلاگ "رهروان ولایت" نوشت:

 

با وجود تمایلات مختلف در انسان، وقتی نفس انسان به خواسته‌ای رغبت پیدا کند، همانطور که دریا، توفانی می‌شود، جزبا ایجاد موج به آرامش خویش نمی رسد، انسان نیز در زمان فوران تمایلات به هر چیزی چنگ می زند تا به خواسته‌اش برسد.

بدین جهت برای جلوگیری از خواسته‌های شهوانی، یکی از موانع مهم حجاب است. حجاب داروی درمان و موجد امنیّت است. حجاب یعنی چراغ قرمز و ممانعت به افرادی که می خواهند وارد این حریم شوند. اما در جریان قتل پارس‌آباد (آتنا) آیا می توان عدم رعایت حجاب را عامل این جنایت دانست؟ باید گفت نمی‌توان این عامل را علت تامه دانست ولی بر اساس قاعده‌ی «دفع ضرر محتمل»، حکم عقل به لزوم دفع ضرر محتمل و مظنون است. خداوند در قرآن چندین مورد به این قاعده اشاره می فرمایند:

«فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ»

[احزاب/32]

«پس زنهار نازک و نرم با مردان سخن نگویید؛ مبادا آن که دلش بیمار (هوا و هوس) است به طمع افتد.»

  «وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ»

[نو/31] 

 

و آن طور پای به زمین نزنند که خلخال و زیور پنهان پاهایشان معلوم شود.»

 

خداوند در این آیات تحریک کننده صحبت کردن و  راه رفتن را از جمله عوامل محتمل در ایجاد وسوسه بیان می کند.

بنابراین، اگر انسان درباره چیزی احتمال ضرر بدهد، از نظر عقل، دفع آن واجب است. امروزه با اتفاقات و فشارهای روانی‌ای که از طریق ماهواره‌ها و فضای مجازی و تغییر در سبک زندگی‌ها در تحریک امور جنسی افراد ایجاد شده، قاعده دفع ضرر محتمل، حکم وجوب می‌یابد و می‌توان یکی از عوامل بازدارنده را براساس این قاعده، حجاب دانست.

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
captcha