شناسه خبر: 25007   
تاریخ انتشار: 1396/04/24 18:14
وبلاگ "رهروان ولایت" نوشت:
بازخوانی نقش بیعت در حکومت علوی
بازخوانی نقش بیعت در حکومت علوی
از دیدگاه مقام معظم رهبری بیعت مردم با مولای متقیان علی(علیه‌السلام) تنها برای مقبولیت ایشان بود، نه مشروعیت آن حضرت

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو وبلاگ "رهروان ولایت" نوشت:

 

برخی از افراد نآگاه به مبانی دینی تلاش دارند، تفسیر متفاوتی از مشروعیت را در نظام اسلامی پایه‌گذاری کنند، مشروعیتی که تنها برخواسته از رأی مردم است، و برای این ادعای خویش به برخی از سخنان رهبری متسمک می‌شوند، که ایشان مشروعیت حکومت علوی را مربوط به بیعت مردم بیان کرده‌اند.

 

[خطبه‏‌هاى نماز جمعه تهران‏؛ 22/ 03/ 1366]


این‌گونه برداشت‌ها از سخنان رهبری، برداشت ناصحیح از اندیشه ایشان است، زیرا برای استشهاد به کلام یک شخص باید تمام منظومه فکری وی را مورد توجه قرار داد، از این‌رو اگر شخصی تنها نگاه سطحی به اندیشه‌های رهبری داشته باشد، این گونه برداشت‌ها را از سخنان ایشان نادرست می‌بیند، زیرا ایشان در سخنرانی‌های دیگر خویش به این نکته، تکیه داشته‌اند، که رأی مردم یک جزء از مشروعیت و تنها برای سرکار آمدن و به فعلیت رسیدن حکومت لازم است، نه این‌که جایگزین ولایت الهی باشد.

 

[ر.ک. بیانات در دیدار جمعی از دانشجویان قزوین؛۱۳۸۲/۰۹/۲۶]

 

از این‌رو در تحلیلی در مورد نقش بیعت در حکومت مولای متقیان علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «از نظر علی(علیه‌السلام) منشأ اصلی حکومت، یک سلسله ارزش‌های معنوی است؛ ... اما فقط این ارزش معنوی هم کافی نیست، برای اینکه انسان فعلاً و عملاً حاکم و والی باشد، بلکه مردم هم در اینجا سهمی دارند و آن بیعت است ... . بیعت منجزکننده‌ی حق خلافت است...»

 

[بیانات در اولین کنگره بین‌المللی نهج‌‌البلاغه؛ ۱۳۶۰/۰۲/۲۹]
 

 

 

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
captcha