شناسه خبر: 24972   
تاریخ انتشار: 1396/04/18 05:51
سایت "احمد حسین شریفی" نوشت:
سبک زندگی اسلامی ایرانی
سبک زندگی اسلامی ایرانی
کتاب، سبک زندگی مطلوب اسلامی را در حوزه‌هایی همچون «اوقات فراغت»، «شادی و نشاط»، «روابط دختر و پسر»، «مهار غریزة جنسی»، «علم‌آموزی»، «ارتباط با دیگران»، «روابط خانوادگی» و «کسب و کار» به اجمال مورد بحث قرار می‌دهد.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو سایت "احمد حسین شریفی" نوشت:

تیرماه سال 1391 توفیق داشتم با همکاری برخی از دوستانم کتاب «اخلاق و سبک زندگی اسلامی» را به عنوان متن آموزشی در دوره‌های طرح ضیافت دانشجویی منتشر کنم. آن کتاب، سبک زندگی مطلوب اسلامی را در حوزه‌هایی همچون «اوقات فراغت»، «شادی و نشاط»، «روابط دختر و پسر»، «مهار غریزة جنسی»، «علم‌آموزی»، «ارتباط با دیگران»، «روابط خانوادگی» و «کسب و کار» به اجمال مورد بحث قرار می‌داد. از آن تاریخ به بعد و به ویژه بعد از سخنان مفصل مقام معظم رهبری در مهرماه سال 1391 دربارة سبک زندگی ایرانی- اسلامی، توفیق داشته‌ام در جلسات مختلف علمی بحث از سبک زندگی ایرانی و اسلامی را با پاره‌ای از اساتید و نخبگان حوزوی و دانشگاهی در میان بگذارم. به دنبال این جلسات، تقاضاهای زیادی برای تدوین متنی دربارة سبک زندگی اسلامی- ایرانی از سوی دوستان مختلف مطرح می‌شد. تا اینکه به سفارش، ریاست محترم مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، جناب حجت الاسلام و المسلمین رضا غلامی، وپیگیری‌های متواضعانه و دلسوزانة ایشان این مهم به انجام رسید.

 

 

کتاب حاضر، که ساختار و محتوایی کاملاً متفاوت با کتاب «اخلاق و سبک زندگی اسلامی» دارد، مشتمل بر هفت فصل است:

 

فصل نخست آن پیرامون چیستی سبک زندگی است که در آن سعی کرده‌ام در کنار تعاریف جامعه‌شناختی و روان‌شناختی، تعریفی دین‌شناسانه از سبک زندگی که آن را بیشتر با اهداف و مقاصد اسلامی سازگار می‌دانم، ارائه دهم.

 

در فصل دوم اهمیت بحث از سبک زندگی را از جهت جامعه‌سازی، تمدن‌سازی، تبلیغ و انتقال ارزش‌های دینی، و مواجهه با دشمنان انقلاب اسلامی مورد بحث قرار دهم.

 

در فصل سوم نیز کوشش شده است رابطة میان سبک زندگی و جهان‌بینی و نظام ارزشی را دقیق‌تر بیان کنم. در این فصل سبک زندگی را به عنوان شاخصی برای ارزیابی کیفیت ایمان در حوزه‌های مختلف معرفی کرده‌ام.

 

فصل چهارم به چرایی اختلاف میان افراد و جوامع مختلف در سبک زندگی می‌پردازد که در این بخش بیشتر کوشیده‌ام دلیل اختلاف سبک زندگی دین‌مدارانه و سبک زندگی دنیاگرایانه را با ذکر مثال‌ها و نمونه‌هایی تبیین کنم.

 

در فصل پنجم به آسیب‌شناسی سبک زندگی موجود ما ایرانیان پرداخته‌ام. در این فصل سعی شده است اهم آسیب‌های عمومی را با استناد به آمار و ارقام موجود و منتشر شده در سطح رسانه‌های عمومی برشمارم. البته توجه دارم که در عرصة آمار و ارقام ضعف‌های جدی‌ای وجود دارد. متأسفانه عدم دسترسی محققان و پژوهش‌گران به آمارهای دقیق و معتبر یکی از ضعف‌های بزرگ علمی در کشور ما است که امیدوارم این مشکل توسط دلسوزان فرهنگی به گونه‌ای مرتفع گردد.

 

در فصل ششم به منظور شناخت نقاط قوت فرهنگی خود، برخی از نقاط قوت سبک زندگی موجود ما ایرانیان را یادآوری کرده‌ام.

 

و بالاخره در فصل هفتم، تلاش کرده‌ام راه‌های ایجاد سبک زندگی مطلوب و زدودن سبک‌های نامطلوب زندگی را مورد بحث قرار دهیم.

 

امیدوارم این تلاش ناچیز مورد قبول حضرت حق قرار گیرد و خداوند به لطف خود آن را اثری پر خیر و برکت قرار دهد.

 

ذیلا سرفصل‌های  کلی کتاب را تقدیم می‌کنم:

 

سبک زندگی اسلامی-ایرانی.. 1

به جای مقدمه. 6

سخنی دربارة کتاب حاضر 8

فصل اول: چیستی سبک زندگی.. 11

 

فصل دوم: اهمیت بحث از سبک زندگی.. 24

فصل سوم: سبک زندگی به عنوان روشی برای سنجش سطح دین‌داری.. 37

فصل چهارم: چرایی اختلاف در سبک زندگی.. 56

فصل پنجم: آسیب‌شناسی سبک زندگی ایرانیان. 68

چند نکتة مقدماتی.. 68

آسیب‌های سبک زندگی ایرانیان. 72

فصل ششم: نقاط قوت سبک زندگی ایرانیان. 108

فصل هفتم: راه‌های تغییر یا اصلاح سبک زندگی.. 123

چند نکتة مقدماتی.. 123

راه‌های ایجاد سبک زندگی مطلوب.. 130

فهرست منابع. 157

 

 

 

پیروان ولایت

 

 انتهای پیام/

 

تلگرام حرف تو
captcha