شناسه خبر: 24969   
تاریخ انتشار: 1396/04/18 05:22
همراه با نقد قدیری ابیانه بر این تحلیل
آیا بوی جنگ می آید؟
آیا بوی جنگ می آید؟
بنظر می رسد بزرگترین تهدید ملی از دید برخی در داخل ، بیش از هر چیز، تداوم دولت روحانی و توفیق او است. چنین تفکری، احتمالا بررسی گزینه جنگ محدود را خالی از منافع راهبردی نخواهد یافت

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو کانال تلگرامی "محمد حسن قدیری ابیانه" نوشت:


١-ترامپ شروع به کاهش ضرایب مالیاتی و افزایش بودجه دفاعی کرده که بالانس بودجه دولت فدرال را بهم می زند. سعی دارد با کاهش هزینه ها در سایر بخشها جبران کند  اما مقاومت شدید در قبال اصلاح اوباما کر نشان می دهد پیش بردن سیاست های صرفه جویی ، سخت تر از چیزی است که گمان می برد. برای ادامه کار، محتاج خلق فوری منابع در آمد جدیدست.٢-احتمال زیادی می رود که پرونده روسیه توان کله پا کردن ترامپ در همین سال را داشته باشد. شاید پای پنس هم در مرحله بعد به این رسوایی باز شود. توصیه ترین متد برای تغییر صحنه در واشنگتن و غیر عملی کردن استیضاح، یک جنک بزرگ مورد حمایت دو حزب و افکار عمومی است که در امد زا هم باشد. ریسک گلاویز شدن با کیم اتمی، بالاست. ایران محتمل ترین گزینه است.٣-درخواست اول و اخر دو لابی اصلی قدرتمند خارجی در واشنگتن جنک،  با ایرانست. هردو میدانند فرصت اوکازیون ترامپ ممکنست دیر نپاید. تضعیف ایران، اولویت شماره یک مشترک بین اعراب، اسراییل و حزبین است.  ٤-نقاط تماس داغ زیادی بین نیروهای نظامی ایران و امریکا در سراسر خاورمیانه  وجود دارد که زدن جرقه اول را تسهیل میکند.٥-بنظر می رسد بزرگترین تهدید ملی از دید برخی در داخل ، بیش از هر چیز، تداوم دولت روحانی و توفیق او است.  چنین تفکری، احتمالا بررسی گزینه جنگ محدود را خالی از منافع راهبردی نخواهد یافت. اینکه چنین فکری، چقدر بتواند در لایه های بالاتر تصمیم گیری نفوذ کند، سرنوشت سازست.٦-هیچوقت در واشنگتن و ریاض دیپلماسی و ارتش در دست چنین موجودات نادان و عملزده ای نبودهاست. میتوان مطمئن بود ملاحظات طولانی مدت کمتر از همیشه مد نظر خواهد بود. و هیچوقت چنین اراده ای علیه ایران در هر دو پایتخت بسیج نشده بود.


٧-تیم جدید بن سلمان معتقدست یک جنک ضد شیعی، ریاض را از تبعات بی ثبات کننده  سلطنت شاه جوان  و گسترش تمایلات تکفیری ضد آل سعود-آل شیخ در جامعه سعودی نجات میدهد.  دورنمای اخذ لقب "سیف الاسلام علی الرافضه" برای بن سلمان کم تجربه و عجول، اغوا کننده است.


٨-نبرد ایران با امریکا و یا عربستان میتواند فورا به هدفگیری تاسیسات تولید و انتقال نفت انجامیده،  بخشی از تولید  و انتقال انرژی از تنگه هرمز را قطع و قیمت نفت را بطور ملموس بالا برد. روسیه و امریکایی که به لطف نفت شیل از واردات مستغنی شده،  منتفع بزرک مالی این اتفاق خواهند بود. روسیه همچنین موقعیتی خوب برای معامله جداگانه با آمریکا و اروپای نگران امنیت انرژی، خواهد یافت.٩- علیرغم اعتبار خوب ناشی از مشارکت مردم در انتخابات، تداوم تنش های داخلی و شدت عداوت با دولت منتخب، می تواند پیام عدم انسجام داخلی به دنیا بدهد. دیالوگ های تند مقامات عالیرتبه و تحولات سیاست داخلی، بطور بیسابقه ای در مدیای جهان خریدار یافته است.١٠- مظلوم نمایی اسراییل در مورد مهار ایران در جولان و خلق حزب اله دوم-  تحریکات بیسابقه اسراییل در جولان و حمله روزانه به ارتش سوریه -هدف قرار گرفتن مداوم ارتش سوریه و جناح مقاومت توسط آمریکا - تسلیح بیسابقه شبه نظامیان کرد و غرب گرا با تسلیحات سنگین و تامین پوشش هوایی آنان- تعجیل هر دو حزب در سنا در بازگرداندن گسترده بستر تحریم ها با قصد عیان خروج ایران از برجام- اخطار ناشیانه شیمیایی ترامپ به اسد و ... نشان از تعمد بر مساله آفرینی و تحریک ایران دارد.١١-موضع ایران که بر تهدید و تحقیر مداوم اوباما و آمریکا بنیان نهاده شده بود ،  پتانسیل محدودی برای  چشم پوشی تاکتیکی در قبال تحریک های مستمر نظامی دارد.  ادامه تحریکات امریکا و اسراییل،  لاجرم مکانیسم پاسخگویی عملی و علنی ایران را فعال می کند.١٢- در روزهای اخیر، تحلیلگران و ناظران بین المللی متعددی نسبت به بروز جنگ علیه ایران، هشدار می دهند.تا جایی که می شود دید، خطر جنگ نزدیکتر از معمول ست. کشور بیش از همیشه،  محتاج حکمت و درایت است./مطالعات خلیج فارس
asriran.com


ملاحظات از قدیری ابیانه:

در این شرایط باید بیش از هر زمان دیگری ملت،دولت و همه دستگاه‌های حکومتی ایران به نمایش اقتدار نظامی و وحدت و انسجام ملی حول محور ولایت بپردازند و آن را به رخ جهانیان بکشند.


دوات و شخص آقای روحانی باید از حاشیه پردازی اجتناب کند و مطالبی بیان نکند که تلاش برای تضعیف و ولایت از آن استشمام شود.


هز کس خلاف این خط مشی عمل کند عملا به ایران خیانت کرده و دشمن را به تعرض به ایران خواسته یا ناخواسته ترغیب می کند.


البته در صورت هر تعرضی ملت و نیروهای مسلح ایران پاسخ قاطعی به آن خواهند داد و دشمن را از کرده خود پشیمان خواهند نمود، لیکن پرهیز از جنگ از موضع اقتدار معقول‌تر است که آنهم از راه اتحاد حول محور ولایت حاصل می‌گردد.

 

پیروان ولایت

 

 انتهای پیام/

 

تلگرام حرف تو
captcha