شناسه خبر: 23797   
تاریخ انتشار: 1395/11/24 17:43
سایت وبلاگی "حرف لر" نوشت:
خاطره/ چرا نماز نمی خوانی؟!
خاطره/ چرا نماز نمی خوانی؟!
مسافران بر ماشین سوار شدند . بعد از طی مسافتی به اذان و خواندن نماز رسیدیم از میان آن جمعیت فقط راننده ماشین اذان و نماز را گرامی نداشت!

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو سایت وبلاگی "حرف لر" نوشت:

*نماز بالاترین فریادهاست*

در آن سالها که بیشتر مردم از داشتن ماشین شخصی محروم بودند و مینی بوس­ ها سلطان جاده­ ها بودند ، برای سپری کردن تعطیلات عید نوروز با مینی بوس داری، هماهنگی  لازم به عمل آوردم تا ما و چند خانواده طلبه را به  شهرستان ببرد. روز موعود فرا رسید مسافران بر ماشین سوار شدند . بعد از طی مسافتی به اذان و خواندن نماز رسیدیم از میان آن جمعیت فقط راننده ماشین اذان و نماز را گرامی نداشت!

او را به گوشه ای فراخواندم و گفتم برادر عزیزم! تا جایی که من می دانم فقط خانم ها ، آن هم در ایامی که عادتند از خواندن نماز معاف هستند. شمایی که  خدا را قبول دارید و مسلمانید و مردید و از آن عذرها نداری،حتی اگر در دریا بیفتی و در دل مصیبت ها ی طوفان هم قرار بگیری با اشاره هم شده باید نمازت را بخوانی با این حال من مانده ام که چرا نماز نمی خوانید؟!

هر چند او در آن هنگام در جوابم به لبخندی بسنده کرد اما ذهنش به تذکر نمازی بنده مشغول شد  از اینرو بعد از گذشت ساعاتی تصمیم دوست شدن خود را با نماز اعلام کرد و در سالهای بعد بارها از چگونگی  و علت نماز خوان شدنش سخن به میان آورد.

   امام على علیه السلام  فرمده اند :

« تلویح زلة العاقل له امض من عتابه » ؛ لغزش انسان عاقل را با کنایه تذکر دادن براى او مؤ ثرتر و دردناک تر از سرزنش و توبیخ صریح است .

اگر تخلف و لغزش نوجوانان ، با کنایه و در کمال ادب تذکر داده مى شود، دور نیست که به خوبى مؤ ثر افتد و لااقل براى حفظ شخصیت خودشان آن را ترک گویند و خویشتن را اصلاح نمایند. برعکس ، در صورتى که تذکرات آمیخته به ملامت و تحقیر نوجوانان باشد، نه تنها اثر مفید در آنان نمى گذارد، بلکه ممکن است در پاره اى از موارد عکس العمل نشان بدهند و براى اثبات شخصیّت خودشان ، در مقابل گفته پدر و مادر مقاومت کنند و در ادامه روش ناپسند پافشارى نمایند.

 

 

 

انتهای پیام/

 

تلگرام حرف تو
کلیدواژه
captcha