شناسه خبر: 23530   
تاریخ انتشار: 1395/10/22 19:41
وبلاگ "هر حرفی از هر دری" نوشت:
قانون عمل و عکس العمل در زندگی
قانون عمل و عکس العمل در زندگی
با کمی دقت در اتفاقات زندگی خود و اطرافیان به یکی از قانون های حاکم بر نظام های آفرینش پی خواهید برد ، قانونی که دستاورد آن در حوزه هوا وفضا تغییرات شگرفی برای بشریت به همراه داشته ، ساخت هواپیما های غول پیکرو سفر به کره ماه و...

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو  حرف لر  به نقل از وبلاگ هر حرفی از هر دری نوشت:

                                                   تو نیکی کن در دجله انداز                         که ایزد در بیابانت دهد باز

با کمی دقت در اتفاقات زندگی خود و اطرافیان به یکی از قانون های حاکم بر نظام های آفرینش پی خواهید برد ، قانونی که دستاورد آن در حوزه هوا و فضا تغییرات شگرفی برای بشریت به همراه داشته، ساخت هواپیما های غول پیکرو سفر به کره ماه و...

درست حدس زدید قانونی که قصد دارم رویدادهای زندگی را از منظر آن به سمع نظر شما برسانم قانون "عمل و عکس العمل" می باشد که فیزیکدانان آنرا منسوب به آقای نیوتن می دانند و این قاعده عمومی از دنیای فیزیک و ماده پا فراتر نهاده و بسیاری ازچراهای رویدادهای زندگی انسانها را نیز توجیه می کند.

برای مثال هرگاه شما به یک دوست لبخندی می زنید بازتاب آن بلافاصله با لبخند به شما بر می گردد. در این موارد عمل (لبخند) و عکس العمل (لبخند) تقریباَ مساوی و برابر رخ  می دهند.

البته گاهی این موازنه عمل و عکس العمل به هم می خورد برای مثال  سیستم ترمز خودرویی را در نظر بگیرید که با فشار کمی که  به پدال ترمزآن  وارد می گردد نیروی عکس العملی بیشتری ایجاد میشودکه قادر است  خودرو را متوقف نماید. به طریق اولی برخی اعمال زندگی انسانهانیزباعکس العمل شدید تری به انسان بر می گردد .

 در واقع  عملکرد قانون عمل و عکس العمل الهی متناسب با میزان اثر بخشی که اعمال  در روند رشد یا تضییع استعدادها خود ، دیگران و سایر موجودات ایجاد می نماید بازتابش دارد.

با توجه به اهمیت موضوع بازتاب اعمال در زندگی  دنیوی افراد خداوند تبارک و تعالی   در آیه شریفه 30سوره مبارکه شوری می فرمایند:

 "آنچه از رنج و مصاِِئب به شما میرسد همه از از دست اعمال زشت شما ست واین در حالیست که خداوند( سبحان )بسیاری از اعمال بد شما را(نیز) عفو می کند "

از اینرو خداوند تبارک و تعالی بندگانی را که بر گناه ونافرمانی اصرار دارند و توبه نمیکنند را به حال خود رها می کند و رحمت وعفوخود را از انها محروم میسازد و قانون عمل و عکس العمل حتی در مورد خطا ها و لغزش های  کوچک بدون اغماض اجرا می گردد. 

 

وهم چنین در آیات پایانی  سوره مبارکه زلزال به پاداش کارهای خیرو جزای کار های  بد حتی هموزن ذره ایی تاکید موکد دارد.

از آیات شریفه فوق نتیجه ایی که قابل استنباط می باشد اینکه در قلمرو فرمانروایی خداوند عزیز الحکیم یک سری قوانین و سنت هایی جاری می باشند که مانند نیروی جاذبه  زمین مجری فرمان خداوند پاک ومنزه  و مبری از هر عیب و نقص بوده  که در اجرای فرمان خداوند ملک القدوس استثایی برای افراد و اجسام قائل نمی باشد،وکسی را توان فرار ازآن نیست مگربا اراده و قدرت الهی.ا در آیه شریفه 160سوره مبارکه انعام خداوندمهربان می فرمایند: 

مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها وَ مَنْ جاءَ بِالسَّیِّئَةِ فَلا یُجْزی‏ إِلاَّ مِثْلَها وَ هُمْ لا یُظْلَمُونَ

هر کس کار نیکی به جا آورد او را ده برابر آن پاداش است ، و هر کس کار زشتی انجام دهد جز مانند آن را کیفر داده نمی شود و بر آنان ستم نمی رود .(نوشته آقای مجید جافری از لرستان) 

 

انتهای پیام/

 

تلگرام حرف تو
captcha