شناسه خبر: 23495   
تاریخ انتشار: 1395/10/17 06:43
وبلاگ "ن و القلم و ما یسطرون" نوشت:
خانم ها در سفر با قطار نوار چسب همراه داشته باشند!
خانم ها در سفر با قطار نوار چسب همراه داشته باشند!
قطار های خراب از رده خارج شده 6 تخته ولی در حال استفاده هست که از هر قطار زوار در رفته ای یک یا چند واگن به هم متصل و قطار جدیدی! ساخته شده است که کوپه ها به ویژه تخت ها قبر را یادآوری و مایه تمرین مسافرین شده است!

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو وبلاگ "ن و القلم و ما یسطرون" نوشت:

 

از وقتی شرکت های مسافربری ریلی خصوصی شده اند، اکثریت تنها چیزی که به شدت دنبال می کنند، افزایش درآمد خود بوده و به اندازه دریافت وجه از مسافران خدمات نمی دهند. طی سه سال گذشته نیز در بلبشوی بی نظارتی و مسابقه در خای کردن جیب مردم و پر کردن جیب خود، در طی سال، مکرر با استناد به مصوّبه! قیمت بلیط ها افزایش و کماکان میزان خدمات و بهداشت و ... کاهش می یابد، لذا، نصیب مسافران کم درآمد و مجبور به مسافرت شغلی و شخصی، قطار های خراب از رده خارج شده 6 تخته ولی در حال استفاده هست که از هر قطار زوار در رفته ای یک یا چند واگن به هم متصل و قطار جدیدی! ساخته شده است که کوپه ها به ویژه تخت ها قبر را یادآوری و مایه تمرین مسافرین شده است!

 قطار سهند خط جلفا و تبریز به تهران از همین نوع قطار هست. شیشه کوپه ویژه خواهران معمولی بوده و فاقد پرده می باشد. اعتراض هم بی فایده هست چون نوارچسب جزو تجهیزات لازم قطار نیست، لذا در قطار نه مسافران همراه دارند و نه مسئولین قطار. مسافران خانم این کوپه ها مکرر مورد بازدید سایر مسافران در حال عبور از راهرو سالن قرار می گیرند!

در پی گیری از موضوع معلوم شد، گوش مالک این شرکت و قطار به اعتراض ها و گزارش مسئولین قطار بدهکار نبوده و حتی روتختی ها را هم مدتها عوض نمی کنند. ملافه ها هم تمیز نبوده و با دست زدن به روتختی و ملافه ها و لحاف و بالش و کیف آنها و نیز وسایل خود که روی تخت بوده، کثیفی دست ملموس و با شستن با آب گرم و مایع صابون آب سیاه رنگ از دستها نمایان هست.

قیمت این همه تجهیزات مدرن و بهداشتی! با نظارت دقیق وزارت راه و ترابری دولت یازدهم فقط 37500 تومان ناقابل هست. حدود 2500 تومان هم هزینه خدمات قطار اخذ می شود که فقط یک بطری آب و دو ملافه با وصف فوق و نگه داشتن برای نماز می تواند باشد. خدمت دیگری دریافت نشده است!

طی سه سال گذشته در برخی خطوط از جمله تهران تبریز و... شماره سالن ها بعد از سوار شدن مسافران برداشته می شود و نام قطار هم عوض می شود، چون مسافران بعدی با نام و قیمت جدیدی وارد قطار می شوند! برخی مسافران به دلیل نبودن شماره سالن ها کوپه خود را گم و در راهروهای قطار بالا و پائین می روند تا جای خود را بیابند و میزان اضطراب و نگرانی گم شده و همراهان نیز مشخص هست.

آنچه اخیرا در مسافرت با وسایل نقلیه ریلی در بیشتر خطوط ریلی قابل مشاهده و ملموس هست، نقض مکرر حقوق شهروندی و برابر نبودن میزان خدمات با وجه دریافتی و عادی شدن چاپیدن مردم و زجرکش کردن مسافران در مسافرت با قطار می باشد.

قطارهای 4 تخته نیز کیفیت و خدمات 3 سال قبل را نداشته و با تغییر کاربری کوپه ها! فقط تعداد تخت فرق کرده است.

فقط خطوط منتهی به مشهد از کلانشهرها با قیمت خیلی گزاف امکانات مناسبی دارد. اجحاف و افزایش مکرر قیمت بلیط ها در این خطوط نیز ظلم به مسافران می باشد و حقوق شهروندی ناپیدا!

 رئیس جمهور اصلاحات مجدد پیش نویس منشور حقوق شهروندی را برای انتخابات آینده تنظیم نموده تا دوره بعدی متن آن نوشته شود و دوره بعدی بعضی موارد عمل شود و باز نقض شود و باز وعده عمل در دوره بعدی باز....

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
captcha