شناسه خبر: 23348   
تاریخ انتشار: 1395/09/29 22:25
سایت وبلاگی "حرف لر" نوشت:
یلدا؛ فرصتی مغتنم برای صله رحم
یلدا؛ فرصتی مغتنم برای صله رحم
شب‌های بلند زمستان فرصت خوبی برای انجام سنت پسندیده و دینی صله رحم است. با صله‌ی رحم درشب یلدا می‌توان در این امر نیک پیش قدم شد و به دیدار نزدیکان شتافت.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو به نقل از کانون وبلاگ نویسی  حرف لر نوشت:

یلدا یکی از قدیمی‌ترین جشن‌ها در بین ایرانیان است که در آن بلندترین شب سال طی می‌شود.

در آستانه رسیدن به شب یلدا خانواده‌های ایرانی تب و تابی برای خرید پیدا می‌کنند. تهیه انار و هندوانه از مهم‌ترین این خریدهاست. خوردن آجیل و شیرینی و میوه‌های گوناگون که همه جنبه‌ی نمادی دارند، نشانه برکت و تندرستی و شادکامی هستند.

 

در کنار آداب و رسومی که در این شب وجود دارد می‌توان از مزایای دینی آن نیز بهره‌مند شد.

 

زمستان می‌تواند برای افرادی که عاشقانه به عبادت می‌پردارند و به دنبال فرصتی برای راز و نیاز با معبود هستند، غنیمت شمرده شود و از آن استفاده معنوی کنند به گونه‌ای که امام صادق علیه‌السلام، این فرصت نیکو را این‌گونه معرفی می‌کند: «زمستان، بهار مؤمن است. شب‌هایش طولانی است که برای عبادت نیمه‌شب از آن کمک می‌گیرد و روزهایش کوتاه است که برای روزه گرفتن از آن مدد می‌جوید».

باید به شب یلدا به‌عنوان فرصتی برای صله ارحام نگاه کرد و آن را غنیمت شمرد.

 

صله‌ی ارحام یکی از مواردی است که در دین اسلام به آن توجه ویژه‌ای شده است.

خداوند در آیات زیادی به بندگان خود دستور می‌دهد که خویشاوندان خود را فراموش نکرده و جویای حال آنها باشند و آنها را از قطع رحم باز می‌دارد.

 

خداوند در آیه 90 سوره مبارکه نحل، می‌فرماید:

 

«إِنَّ اللَّهَ یأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإحْسَانِ وَإِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَی وَ ینْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکرِ وَالْبَغْی یعِظُکمْ لَعَلَّکمْ تَذَکرُونَ»؛

 

خداوند در این آیه صله رحم را در کنار رعایت عدالت و احسان قرار می‌دهد که نشان‌دهنده جایگاه و اهمیت صله ارحام و رسیدگی به ذی‌القربی است.

 

احادیث زیادی نیز به این امر اشاره کرده‌اند از جمله: امام باقر علیه‌السلام می‌فرماید: «صله رحم اعمال را پاک می‌کند، دارایی‌ها را فزونی می‌بخشد، بلا را برطرف می‌گرداند، کار حساب‌رسی در قیامت را آسان می‌کند و مرگ را به تأخیر می‌اندازد».

 

پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: صدقه دادن ده حسنه، قرض دادن هجده حسنه، رابطه با برادران دینی بیست حسنه و صله رحم، بیست و چهار حسنه دارد.

امام على علیه‌السلام  در مورد مزیت صله رحم می‌فرمایند: صله رحم، نعمت‌ها را فراوان مى‌کند و سختى‌ها را از بین مى‌برد.

 

امام رضا علیه‌السلام نیز در مورد آداب مهمانی و صله رحم می‌فرمایند: مردى، امیرالمؤمنین علیه‌السلام را به میهمانى دعوت کرد. حضرت فرمودند: مى‌پذیرم به شرط این که سه قول به من بدهى. عرض کرد: چه قولى اى امیرالمؤمنین؟ فرمودند: ازبیرون چیزى براى من تهیه نکنى، حاضرى خانه‌ات را از من دریغ ننمایى و به زن و فرزندنت زور نگویى. عرض کرد: قبول مى‌کنم اى امیرالمؤمنین. پس على بن ابیطالب علیه‌السلام دعوت را پذیرفتند.

صله ارحام و دیدار با اقوام به اندازه‌ای اهمیت دارد که پیامبراکرم(ص) حتی یک سال پیاده روی برای آن را جایز می‌شمارد.

 

شب‌های بلند زمستان فرصت خوبی برای انجام این سنت پسندیده دینی است و می‌توان به خوبی از آن استفاده کرد. با صله‌ی رحم درشب یلدا می‌توان در این امر نیک پیش قدم شد و به دیدار نزدیکان شتافت.

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
captcha