شناسه خبر: 23058   
تاریخ انتشار: 1395/08/25 18:38
وبلاگ "دانشکده فنی دختران" نوشت:
بهترین کتب هفته کتاب
بهترین کتب هفته کتاب

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو  حرف لر به نقل ار دانشکده فنی دختران نوشت:

24 کتابی که در ادامه معرفی شده‌اند همه‌ی بهترین کتابهایی که می‌توانیداز نمایشگاه بخرید نیستند، اما حتما جزو بهترین‌ها هستند. در این بسته بیشتر به حوزه ادبیات و کمی هم تاریخ شفاهی نگاه شده است. سعی شده کتابهایی در این فهرست معرفی شوند که یا به تازگی چاپ شده‌اند، و یا مثل کتاب -رُنج- علی رغم اینکه چند سال از چاپشان می‌گذرد هنوز آنچنان که باید به چشم نیامده‌اند و قدرشان دیده نشده است. فعلا این بسته پیشنهادی اول رجانیوز را داشته باشید تا به امید خدا در بسته‌های بعدی به موضوعات خاص‌تری هم بپردازیم:

 
1-مفتون و فیروزه- سعید تشکری- انتشارات کتاب نیستان
 
Image result for ‫مفتون و فیروزه‬‎
 
روایت دست اول از انقلاب اسلامی در خراسان. کتابی با شخصیت‌های زنده و معاصر
. برای اولین بار حضور فیزیکی مبارزین انقلابی در یک رمان به قلم سعید تشکری. کتابی پر از حادثه که مخاطب را تا انتهای پای سطور کلماتش می‌نشاند. این کتاب قطور دو جلدی روایت‌هایی ناب از مبارزه مردم مشهد و شهرهای اطراف آن است.
 
2-پنجشنبه فیروزه‌ای-سارا عرفانی- انتشارات کتاب نیستان
 
 
اصطلاح تین‌ایجر در ذهن همه کلمه آشنایی است. این رمان در ذات خود این را دارد و به شدت امروزی است. شخصیت‌هایش –البته همه‌شان نه- دغدغه دینی دارند و سعی می‌کنند در روزگار مدرن خود را با خط دین همسو کنند. البته زیارت پایه اصلی یک رمان به نظر من تین‌ایجری است.
 
3-خط تماس-محمدرضا بایرامی-انتشارات فاتحان 
 
 
شهید احمد کاظمی قرار است به ارومیه برود برای یک جلسه کاری. این کتاب قرار نبوده خاطره باشد و نیست. رمانی است که مخاطبش را با احمد کاظمی همراه می‌کند از هنگامه جنگ تا هنگامه صلح.
 
4- مترسک مزرعه آتشین-داوود امیریان- انتشارات کتابستان معرفت
 
 
«مترسک مزرعه آتشین»، سرگذشت نوجوان سیزده چهارده‌ ساله‌ای به نام آیدین است، که در مسیر به اصطلاح مرد شدن تصمیم می‌گیرد به جبهه برود تا بتواند از رهگذر حضور در جبهه به مردانگی دست یابد.
 
5- آن بیست و سه نفر- احمد یوسف‌زاده-سوره مهر
 
 
کتاب «آن بیست و سه نفر» که شرح خاطرات خودنوشت احمد یوسف‌زاده است. وی که در سن شانزده سالگی، داوطلب اعزام به جبهه در جریان عملیات الی بیت المقدس که منجر به آزاد سازی خرمشهر می‌شود به اسارت در می‌آید در این کتاب شرح هشت ماه ابتدایی اسارت و اتفاقاتی که برای خود و گروه بیست و سه نفره‌شان افتاده را برای خوانندگان با قلمی شیوا و گیرا روایت نموده است.
 
6- سر ریزون - محمد محمودی نورآبادی - انتشارات کتابستان معرفت
 
 
سرگذشت حضور یک نوجوان ایلیاتی در جبهه است که در دامنه‌های زاگرس زندگی می‌کند که دارای توانایی‌های ویژه‌ای است و برخلاف سن کمش، عمق شخصیتش مانند افراد سن و سال دار است. رمان «سر ریزون»، بر اساس واقعیت نوشته شده و درباره زندگی یک رزمنده ایرانی و یک سرباز عراقی خدمه تانک است که در عملیات والفجر 10 و در منطقه حلبچه با یکدیگر برخورد می‌کنند.
 
7-سوران سرد-جواد افهمی-سوره مهر
 
 
این رمان در مورد یک تعداد سرباز در حال خدمت در دو پایگاه در منطقه غرب کشور است. کل منطقه و این دو پایگاه در معرض خطر سقوط است و در همین حال یکی از دو پایگاه سقوط می‌کند و در پایگاه دیگر هم یک جاسوس پیدا می‌شود که شروع به جاسوسی برای شبکه ضد انقلاب و گروه کومله می‌کند و...
 
8- «روزگار تفنگ» به قلم حبیب خدادادزاده-آموت
 
 
«روزگار تفنگ» داستان مقاومت مردم دزفول در برابر هجوم انگلیسی‌ها را روایت می‌کند. موضوعی که شاید کمتر دستمایه خلق رمان شده و نویسندگان در پرداختن به این موضوع کمتر اهتمام داشته‌اند. 
نعمت، شخصیت اصلی و کلیدی داستان است که نماد مقاومت مردمی در طول قصه است. وی که تفنگدار است و امنیت را در دوره‌ای در شهر برپا می‌کرده است پس از ازدواج تفنگ را زمین می گذارد و به کار مشغول می‌شود ولی با ورود نیروهای متجاوز به خاک کشور و زمانی که ناموس همشهریانش را در خطر می‌بیند تفنگ بدست می‌گیرد تا دوباره امنیت را به شهر برگرداند.
 
9- «شام برفی» - محمد محمودی نورآبادی- انتشارات ملک اعظم
 
 
این کتاب شرح 159 روز اسارت 49 زائر ایرانی حرم حضرت زینب (س) است که در مرداد سال 91 به دست تکفیریان و تروریست‌های وهابی جیش‌الحر سوریه به اسارت درآمدند.
این گروه ایرانی به منظور زیارت عزم دمشق کرده ولی به بهانه اینکه این گروه پاسدار بوده و سابقه نظامی دارند، اتوبوس آنها را ربوده و به منظور تحت فشار قرار دادن جبهه مقاومت در سوریه و کشورهای حامی سوریه از جمله جمهوری اسلامی آنها را مورد شکنجه و آزار قرار دادند.
 
 
10- خورشید بر شانه‌ راستشان می‌تابد-جواد افهمی- سوره مهر
 
 
اشرف پهلوی خواهر محمدرضا پهلوی در پی زد و بندهای پنهانی که با قاچاقچیان بین‌المللی مواد مخدر دارد، مورد سوء قصد آنها قرار می‌گیرد. این خط اصلی داستان است که راوی اصلی را از قلب اروپا به بلوچستان می‌کشاند و حوادثی را برایش به وجود می‌آورد.
 
11-کلاه جادویی و مجسمه مسی-محمد حنیف-عصرداستان
 
 
این کتاب که دغدغه‌های یک حاکم، آسیب‌های حکومتی و عوامل شکل‌گیری انقلاب و ... را در قالب یک داستان جذاب و گیرا طرح نموده است، سعی دارد تا با استفاده از داستان و جذابیت‌های رمان موضوعات اجتماعی و سیاسی را برای مخاطب طرح نماید. موضوعاتی که معمولا طرح آنها بازی با خط قرمزها را در پی دارد و ممکن است موجب ایجاد حساسیت شود ولی حنیف در «کلاه جادویی و مجسمه مسی» به خوبی توانسته از این خط قرمز استفاده نماید و دست به خلق یک اثر گیرا بزند.
 
12-دیدم که جانم می‌رود-حمید داوودآبادی-شهیدکاظمی
 
«دیدم که جانم می‌رود» به قلم حمید داودآبادی شرحی از زندگی نه چندان طولانی اما پربرکت شهید مصطفی کاظم‌زاده است. این کتاب که داودآبادی خود راوی آن است و روایت‌های ذکر شده دست اول هستند اولین نکته مثبت و جلب توجه کننده این کتاب است. حمید داودآبادی دوست این شهید والامقام است و روایت‌های این کتاب از نگاه و زاویه دید وی بیان شده که دوستی عمیق و برادرانه‌ای با مصطفی داشته است.
 
13-نامیرا-صادق کرمیار-کتاب نیستان
 
 
اگر می‌خواهید فتنه را درک کنید «نامیرا» را بخوانید. این مطلبی بود که وحید جلیلی به نقل از رهبر انقلاب بازگو کرد و باعث شد این کتاب یک‌سال بعد از فتنه88 به شدت مورد توجه قرار بگیرد؛ البته نامیرا پیش از آن در جایزه جلال برگزیده شده بود. نامیرا البته قصه ای درباره کربلاست پیش از آغاز و روایتی از حوادث نامیمون کوفه قبل از ورود امام است.
 
14- «گل‌های کاغذی» - محمدعلی گودینی-نشر نارگل
 
 
گل‌های کاغذی، رمانی است درباره دو نوجوان که پدر یکی از آنها کارمند شرکت نفت است و به دلیل اعتراضات به وضعیت حکومت به آبادان تبعید می شود. نامه‌های رد وبدل در بستر این داستان بیانگر رفتار نژادپرستانه نیروهای انگلیسی به بهانه حضور در صنعت نفت ایران و روحیه ضد استعماری مردم کشورمان است. این کتاب ازسوی نشر نارگل روانه بازار شده است.
 
 
انتهای پیام/
تلگرام حرف تو
captcha