شناسه خبر: 12331   
تاریخ انتشار: 1395/06/10 10:32
ایلام؛قدمتی به قامت تاریخ
ایلام؛قدمتی به قامت تاریخ
آن زمان که باستان شناسان امریکایی خاک ایلام را کاویدند معلوم شدکه این منطقه ناشناخته جایی است که در آن بشر برای نخستین بار گندم وحشی را از کوه به دشت آورد و اهلی کرد و همان جایی است که انسان ، نخستین تجربه روستا نشینی را از سر گذراند .

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو؛ ایلام بلاگ به نقل از وبلاگ ایلام زاگرس نوشت:

آن زمان که باستان شناسان امریکایی خاک ایلام را کاویدند معلوم شدکه این منطقه ناشناخته جایی است که در آن بشر برای نخستین بار گندم وحشی را از کوه به دشت آورد و اهلی کرد و همان جایی است که انسان ، نخستین تجربه روستا نشینی را از سر گذراند . غیر از آنچه باستان شناسان از زیر خاک در آورده اند روی خاک نیز این سو و آن سو چیزهایی دیده می شود که نشان از اعتبار و آبادی ایلام در گذشته های دور دارد به هر روی برای جایی که علاوه بر اقلیم مساعد ، بین النهرین را در سمت چپ دارد و ایران را در سمت راست و خود مفصل اتصال اینهاست انتظاری جزء این نمی توان داشت .

اگر وقتی به استانی می رسیم صحبت از فلان مسجد یا بازاری است که چهارصد سال قدمت دارد یا مناره ای که هزار سال از ساختش می گذرد در ایلام عموما” با تپه هاو محوطه هایی سرو کار داریم که مانند تپه «علی کش » در دهلران دوره های تاریخی بین ۷۵۰۰ تا ۳۵۰۰ سال پیش از میلاد را نشان می دهد یا مانند کتیبه « گل گل » در نزدیکی شهر ملکشاهی از تصرف قلمرو کاسی ها به وسیله آشوری ها در هزاره نخست پیش از میلاد خبر می دهند . 

قدیمی ترین آثار موجود ، مربوط به آغازین دوره های استقرار انسان هستند و در مطالعات باستانشناسی از چنان اهمیتی برخوردارند که سرزمین ایلام را به نامی آشنا نزد تمام باستان شناسان دنیا بدل کرده اند ، در بخش شمالی استان یعنی در حوزه دره هلیلان آثاری از حدود یکهزار سال پیش شامل تبرهای سنگی و ساطوری کشف شده اند و نیز شواهدی از تلاش انسان برای کشت آبی و اهلی کردن حیوانات . در منطقه دهلران هم که ارتباط نزدیکی با جلگه خوزستان و بین النهرین دارد مدارکی از نخستین روند روستانشینی و سپس شهرنشینی و دستیابی به مفرغ و برنز بدست آمده است .

ناگفته نماند که بیشترین گورستانهای مربوط به عصر برنز در همین ایلام شناسایی شده است .

 

تلگرام حرف تو
captcha