شناسه خبر: 12156   
تاریخ انتشار: 1395/05/26 21:00
وبلاگ شاعران فسا منتشر کرد:
عطیه پاک آیین، شاعر فسایی شعرواره های الهی
عطیه پاک آیین، شاعر فسایی شعرواره های الهی
این نوع شعر را از این جهت که از قالب های مشهور فاصله می گیرد شعرواره می نامند.از آنجا که لجام گسیختگی خیال و عاطفه از جانب قرآن کریم مورد نکوهش قرار گرفته است و همواره حرکت در مسیر اندیشه های الهی مورد توجه قرآن کریم بوده است، این قالب می تواند با توجه به شکل و ساختار ویژه از جهت درونمایه ها مورد توجه قرار گیرد.این شعرواره ها با استفاده از مضمون و محتواهای قرآنی و اسلامی خواهد توانست مخاطب را به سوی اندیشه های پاک اسلامی و انسانی هدایت کند و بستری از احساسهای ایمانی را در جامعه به وجود آورد»
وبلاگ شاعران فسا منتشر کرد:
عطیه پاک آیین در اسفندماه سال ۱۳۶۸ در تهران دیده به جهان گشود..از سن ده سالگی به زادگاه نیاکان خود شهرستان فسا بازگشت. به روزنامه نگاری، نویسندگی و عکاسی دلبستگی بسیار دارد.همین علاقه وی را بر آن داشت تا در رشته “مدیریت رسانه” دانشگاه تهران به تحصیل بپردازد.ااین شاعر ،هنرمند و ادیب فسایی ادبیات را  در خدمت به آرمان ها ارزشمند یافته است.شعر و نثر را در هم می آمیزد و ادبیات را مانند آینه در برابر خورشید حقیقت، می فهمد.
 
پاک آیین روح پاکی و بندگی را در دل بیدار ساخته است.ا«ز آنجا که شعر به معنای نازک خیالی و نازک اندیشی است اندیشه ها را در بستر عاطفه و احساس به جریان وا می دارد.در طول تاریخ شعر ،قالب به عنوان لباس این احساس، همواره مورد توجه ادیبان و شاعران بوده است.در قرن های اخیر با آشنایی ادیبان و شاعران از آثار و کارهای ادبی غربی قالب ها به سوی شعرهای بی وزن حرکت محسوس و قابل توجه داشته است.
 
از آنجا که اهمیت اندیشه های اسلامی و ایرانی و حفظ میراث تمدنی اهمیت زیادی در میان معتقدان به باورهای دینی و اجتماعی یافته است؛ توجه به شعرواره ها اهمیت بسیاری می یابد. امروزه با توجه به ساختارشکنی های ادبی در عرصه ی قالب های ادبی ،  هر کلام با  دو بار عاطفی مثبت یا منفی می تواند بر اندیشه مخاطب تاثیرگذار باشد. از این زاویه دید در شعر نه تنها بر قالب های مشهور غزل ،قصیده، رباعی، چهارپاره، مثنوی، و…اطلاق می گردد بلکه هر سخن یا کلام را که دارای بار عاطفه و احساس باشد و توانایی تاثیرگذاری بر مخاطب از جهت جنبش درونی مثبت یا منفی را داشته باشد ،اطلاق می گردد.این نوع شعر را از این جهت که از قالب های مشهور فاصله می گیرد شعرواره می نامند.
 
از آنجا که لجام گسیختگی خیال و عاطفه از جانب قرآن کریم مورد نکوهش قرار گرفته است و همواره حرکت در مسیر اندیشه های الهی مورد توجه قرآن کریم بوده است، این قالب می تواند با توجه به شکل و ساختار ویژه از جهت درونمایه ها مورد توجه قرار گیرد.این شعرواره ها با استفاده از مضمون و محتواهای قرآنی و اسلامی خواهد توانست مخاطب را به سوی اندیشه های پاک اسلامی و انسانی هدایت کند و بستری از احساسهای ایمانی را در جامعه به وجود آورد»

 

نمونه ای از شعرواره ها:

تو که آدم نمی شوی

منم که حوا نمی شوم

دنیای بی آدم و حوا…

چه دنیای بی پدر و مادری ست…!!!؟

 

 

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
کلیدواژه
4 7 0
captcha