شناسه خبر: 12005   
تاریخ انتشار: 1395/05/15 23:14
به گزارش خبرنگار سروستان ما،
برگی از شناسنامه‌ی فرهنگی شهرستان سروستان
برگی از شناسنامه‌ی فرهنگی شهرستان سروستان
عصر قاجار با حضور عالمان بزرگ منسوب به خاندان امام و شیخ الاسلام و به ویژه حضور سید ابوتراب مجتهد سروستانی از تربیت یافتگان حوزه‌های علمیه نجف و کاظمین، شاهد تداوم نقش روحانیت شیعی در هدایت و تربیت دینی مردم در این خطه از سرزمین اسلامی است.

به گزارش خبرنگار سروستان ما، سروستان نامی آشنا، سرزمینی دیرپای و یکی از کهن ترین شهرستان‌های استان فارس است که در۷۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار گرفته است. براساس شواهد موجود پیدایش و تکوین حیات اجتماعی در سروستان به گذشته‌ی باستانی به ویژه عصر ساسانی باز می‌گردد.

کاشت دوازده هزار درخت سرو در عهد بهرام پنجم ساسانی و بنای کوشک تفریحی ساسانیان (کاخ سروستان) نخستین جلوه‌های زندگی و تاریخ پر رمز و راز این سرزمین است.

”سروستان ” به معنای محل کاشت درختان سرو و سرو در فرهنگ و باور ایرانی سمبل خدای ایرانیان باستان و نماد جاودانگی، پایداری و آزادگی است و در ادبیات معاصر نماد صلابت و ایستادگی شهدای راه حق و فضلیت است. اینک وجود درخت سرو تنومند و کهنسالی در جوار مسجدی به همین نام «سرو» در سروستان،وجه قدسی و روحانی این سرزمین را یادآوری می کند.

پس از طلوع و گسترش اسلام در بنای نخستین مسجد ایالت فارس– مسجد جامع شیراز  در سال(۲۸۹ ق) پیرزن زاهد سروستانی به نام «عتقه» با تقدیم بخشی از دارائی خود و تأمین مصالح این مسجد، نام خود را ”عتیق“ زینت بخش آن بنای رفیع کرد و به پاس این همکاری خالصانه در محراب این مسجد به خاک سپرده شد .

همچنین در سده چهارم هجری سروستان از معدود شهرهای استان فارس به شمار می‌آمد که دارای مسجد جامع و منبر بود و علما و مفاخر بزرگی از جمله شیخ ابوالقاسم سروستانی را در دامن خویش پروراند.

بنای مقبره شیخ یوسف سروستانی در آغاز قرن هشتم هجری که تجلی اوج شکوه هنر و معماری اسلامی ایرانی است گواهی روشن بر اعتلا و شکوفائی فرهنگ دینی در این منطقه است.

در عصر صفوی به همراه گسترش تشیع در ایران اسلامی، در منطقه‌ی سروستان شاهد توسعه‌ی بناهای مذهبی از جمله مساجد باشکوه (مسجد ابوالفضل حسن‌آباد) مقابر امامزادگان واجب‌التعظیم از جمله امامزاده علی ابن اسحاق  کته گنبد، شاه صفی‌الدین کوهنجان و … بوده و از سوی دیگر حضور و نقش آفرینی عالمان دینی از جمله خاندان عالم پرور امام (بدیهی) و شیخ‌الاسلام (اذعان) در راستای توسعه‌ی فرهنگ دینی در این منطقه حائز اهمیت است . 

عصر قاجار با حضور عالمان بزرگ منسوب به خاندان امام و شیخ الاسلام و به ویژه حضور سید ابوتراب مجتهد سروستانی از تربیت یافتگان حوزه‌های علمیه نجف و کاظمین، شاهد تداوم نقش روحانیت شیعی در هدایت و تربیت دینی مردم در این خطه از سرزمین اسلامی است.

در کنار آن برگزاری آیین باشکوه تعزیه اهل بیت علیهم السلام و تداوم آن طی بیش از دو سده، نشانه ای روشن از عمق باورهای دینی و میراث هنر مذهبی و آیینی مردم سروستان به شمار می آید.

از گذشته دور تاکنون برجسته ترین وجه تمایز منطقه سروستان با سایر مناطق، شاخصه فرهنگی آن بوده است. پرورش و شکوفایی ده‌ها چهره‌ی نام‌آور علمی، ادبی و هنری از جمله زنده یاد استاد سیدنورالدین رضوی سروستانی، قدمت و سابقه دیرینه تأسیس نهادهای آموزشی و فرهنگی از جمله دبستان سیبویه سروستان(۱۳۰۲ش)، دبستان بدر مهارلو(۱۳۱۶ش)، کتابخانه علامه طباطبایی (۱۳۴۸ش)،  حوزه علمیه امام مهدی (عج)،  دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور و همچنین نقش آفرینی مردم سروستان در مبارزه با استبداد حاکم در انقلاب مشروطیت، مشارکت فعال در جنبش ملی نفت، نقش پیشگام در انقلاب اسلامی و تقدیم ۲۲۰شهید والامقام در دفاع مقدس، سندی  روشن بر دین باوری، تعهد و نشانگر اعتلای فرهنگی در این دیار است. 

مسعود شفیعی سروستانی (عزیز)

تلگرام حرف تو
کلیدواژه
3 4 7
captcha