شناسه خبر: 11946   
تاریخ انتشار: 1395/05/11 16:47
وبلاگ زنان کویر نوشت :
ماهواره هایی که قد علم می کنند و هویت هایی که شکسته می شوند
ماهواره هایی که قد علم می کنند و هویت هایی که شکسته می شوند
رسانه های همچون ماهواره بر ارزش ها، فرهنگ ، هویت، هم آثار مثبت و هم آثار منفی دارد که به اعتقاد این جانب اصلی ترین آثار منفی آن هویت شکنی است. از این رو در شرایط امروزی تنها جوامعی می توانند در امر حفظ میراث تاریخی و جلوگیری از استحاله ی فرهنگی خود ایفای نقش نمایند که آگاهانه و به طور فعال با پدیده ی فن آوری های نوین ارتباطی روبرو شود و برای برقراری و گردش اطلاعات نزد مخاطبان داخلی خود با فکر و برنامه عمل نمایند.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو به نقل از " باشگاه وبلاگ نویسان آزاد "

  :: وبلاگ زنان کویر :: امروزه در جهانی زندگی می کنیم که دائما در حال تحول بوده و دستخوش دگرگونی های چشمگیری است ، به نظر می رسد آنچه زمینه ی چنین تغییر و تحولات سریع را بیش از پیش فراهم آورده رسانه ها و فناوری های ارتباطی است.

رسانه ها شامل ابزارهای ارتباطی متعددی مثل رادیو، تلوزیون، اینترنت و رسانه های دیجیتالی می باشد که در اختیار گروه کثیری از مردم قرار می گیرد.

به اعتقاد من رسانه ها در تصمیم گیری فرد برای انتخاب سبک زندگی می تواند نقش کلیدی داشته باشند ، چرا که می توانند هنجار ها و موقعیت های فرد در جامعه به درستی تبیین کنند.

همچنین وسایل ارتباط جمعی در جوامع عامل مهمی در تاثیر گذاری و فرهنگ پذیری افراد به شمار می رود با توجه به این که کشور ما روند توسعه را با سرعت بیشتری طی می کند این سوال مطرح می شود که چنین فناوری چه تاثیری بر سبک زندگی و هویت مردم کشور ما خواهد داشت.

ظهور رسانه هایی همچون رسانه های مجازی، اینترنت، تلفن همراه و ... موجب شده تا ارزش ها و هنجارها و  سایر تولیدات فرهنگی مادی و معنوی عصر جهانی شدن با شدت بیشتری در بین جوامع نفوذ کرده و گسترش یابد بنابراین کشور ما با سرعت فراوانی تحت نفوذ قرار گرفته است.

در واقع در دنیای کنونی که انفجار اطلاعات در آن به وقوع پیوشته و بخش عظیمی از مردم به ویژه جوانان را در معرض پیامدهای آن قرار داده است هویت به معنای گذشته ی آن از دست داده است و شدت و دامنه ی تغییرات هویتی به حدی است در نسل های جدید که در برخی موارد چالش ها و بحران های هویتی را پدید آورده است و بر خلاف گذشته فرایند انتقال هویتی پیش از آن که در زمینه ی ارزش ها، باورها و رفتارها و هویت شان که از والدین خویش متاثر باشد از رسانه ها تاثیر می پذیرند به خصوص رسانه های مجازی.

برخی بر این اعتقادند که رسانه های همچون ماهواره بر ارزش ها، فرهنگ ، هویت، هم آثار مثبت و هم آثار منفی دارد که به اعتقاد این جانب اصلی ترین آثار منفی آن هویت شکنی است. از این رو در شرایط امروزی تنها جوامعی می توانند در امر حفظ میراث تاریخی و جلوگیری از استحاله ی فرهنگی خود ایفای نقش نمایند که آگاهانه و به طور فعال با پدیده ی فن آوری های نوین ارتباطی روبرو  شود و برای برقراری و گردش اطلاعات نزد مخاطبان داخلی خود با فکر و برنامه عمل نمایند.

در کشور ما به رغم اشاعه ی بی ضابطه و رو به رشد استفاده از تجهیزات شبکه های مجازی و همچنین نرخ رو به افزایش میزان بهره مندی از این گونه شبکه ها نه تنها نگرانی های ملی در خصوص هجوم فرهنگی بیگانگان به فرهنگ جامعه ی ما کم نشده بلکه با پیدایش نظریه ی جهانی شدن بر ظرفیت و حساسیت محتوای برنامه های شبکه های مجازی افزوده شده است .

لذا مسئولین کشور به خصوص مسئولین فرهنگی بایستی فرهنگ خودی و به طور خاص فرهنگ ملی را با برنامه ریزی های درست تقویت نمایند و ارزش های مذهبی و ملی ما را ارتقا داده تا با بالارفتن سطح آگاهی افراد بتوانند الگوهای رفتاری صحیح در خانواده و جامعه به وجود آید.

یادداشت از: دکتر جواد معین الدینی استاد دانشگاه و جامعه شناس

 

انتهای پیام/

 

تلگرام حرف تو
captcha