شناسه خبر: 11594   
تاریخ انتشار: 1395/04/13 23:19
وبلاگ زنان کویر نوشت :
حجاب هایی که لایک می خورند!
حجاب هایی که لایک می خورند!
نکته ی مهم این است که حجاب یا پوشش ، دو مقوله ی کاملا مرتبط به هم و در عین حال متفاوت از هم است که متاسفانه آن را با هم در آمیخته شده اند.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو به نقل از "باشگاه وبلاگ نویسان آزاد " نوشت:

وبلاگ زنان کویر از زمان خلقت انسان و هبوط آدم به زمین پوشش انسان مطرح بوده است. در هر دوره و زمانی از زندگی بشریت، آدمی سعی کرده که پوشش را برای خود انتخاب کند. پوشش موضوعی است که اختصاص به یک قوم، قبیله ، شهر و یا کشوری خاص ندارد بلکه در همه ی ادیان پوشش انسان مطرح بوده است.

فارغ از این که پوشش برای حفاظت بدن از گرما و سرما انتخاب می شود اما داستان دیگری نیز پشت این موضوع نهفته است، حجاب تنها برای حفاظت از گرما و سرما نیست بلکه حجب و حیا و حفاظت در برابر دیدگام مسموم است که آدمی را به این نتیجه می رساند تا پوشش داشته باشد.

جالب است حتی در سرزمین هایی که لائیک هستند پوشش وجود خواهد داشت در چنین سرزمین هایی حتی اگر روزی عریان در خیابان قدم بزنی دیدگاه متعجب دیگران را خواهی دید و این نشان از نیاز فطری انسان و تحسین به پوشش است.

نکته ی مهم این است که حجاب یا پوشش ، دو مقوله ی کاملا مرتبط به هم و در عین حال متفاوت از هم است که متاسفانه آن را با هم در آمیخته شده اند.

برای مثال داشتن یک تاپ و شلوار ، پوشش است اما پوشاندن موهای سر و اندام های بدن یک حجاب است.

می توان گفت کشورهای اسلامی علاوه بر تاکید به داشتن پوشش مناسب به حجاب نیز اهمیت می دهند، در واقع حجاب، به معنای پوشش اسلامی دارای دو بُعد ایجابی و سلبی است. بُعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و بُعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است؛ و این دو بُعد باید در کنار یکدیگر باشد تا حجاب اسلامی محقق شود؛ گاهی ممکن است بُعد اول باشد، ولی بُعد دوم نباشد، در این صورت نمیتوان گفت که حجاب اسلامی محقق شده است.

گاه فرد پوشش مناسبی دارد و نه حجاب پذیرفته شده در دین اسلام، چالشی که امروزه در کشورهای اسلامی درگیر آن هستیم پوشش های مناسب است و نه حجاب های پذیرفته شده در دین اسلام.

جالب است که چنین پوشش هایی لقب حجاب می گیرند و با نمایش در فضای مجازی لایک می خورند.پوشش هایی که با لباس تنگ و چسبان, کوتاه و زننده و موهایی آویزان به نمایش در می آیند و لایک می خورند دیگر حجاب نیستند بلکه یک نوع پوشش است که پوشیدگی نسیت و فرد پوششی در یک حد برای خود قائل شده است؛ حواسمان باشد فرق است بین حجاب و پوشش و هر پوشش پوشیدگی نیست.

یادداشت: پسند

 

انتهای پیام/

 

تلگرام حرف تو
captcha