شناسه خبر: 11519   
تاریخ انتشار: 1395/04/07 22:40
وبلاگ "کرمان 1400" نوشت :
ندای «الهی العفو» شب های قدر پلکانی برای رسیدن به معراج
ندای «الهی العفو» شب های قدر پلکانی برای رسیدن به معراج
آری درمیان جمعیت شب زنده داران که قدم میگذاری چهره هایی با سن و سال هایی متفاوت از نظر می گذرد پیر، جوان، کودک، اما هر کدام از این چهر ه ها به امیدی آمده اند به امید بخشش، بازگشت و قطره ای از دریای الهی شدن.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو به نقل از ” باشگاه وبلاگ نویسان آزاد”

وبلاگ ” کرمان ۱۴۰۰″ نگاهی که به دوازده ماه سال می اندازیم یک ماه در میان همه ماه ها می درخشد، ماه میهمانی خدا، ماه بندگی ، توبه و بازگشت دوباره دنیوی به سوی اوست، اما در همین ماه هم چند شبی همچون ستاره می درخشند، آری شب های قدر و لحظه های تعیین سرنوشت، شبی که آدمی می تواند تا ملکوت اعلی بالا برود.

آری درمیان جمعیت شب زنده داران که قدم میگذاری چهره هایی با سن و سال هایی متفاوت از نظر می گذرد پیر، جوان، کودک، اما هر کدام از این چهر ه ها به امیدی آمده اند به امید بخشش، بازگشت و قطره ای از دریای الهی شدن.

اما ای کاش بتوانیم ذره ای از این شب لایزال الهی را از این شب جاری شدن رحمت الهی را درک کنیم، بندگانی که گاهی غم بزرگی در  چهره ان ها خودنمایی می کند و به امید ارامش و بخشش در خانه خدا را می زنند و گاهی جوانانی که نا امید از راه رفته گناه در انتهای مسیر دری جز خانه خدا برای کوبیدن پیدا نمی کنند آری خداوند سرچشمه پاکی ها و آرامش است و در انتها آرامش همه ما با خدا شدن است.

مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود در جمع مدافعان حرم از اهمیت این شب گفتند و همگان را به بهره‌مندی بیش از پیش از شب‌های قدر و روزهای پایانی ماه مبارک رمضان توصیه کردند و گفتند: در این شب‌ها و سحرها که هنگامه‌ی توسل و تضرع است، باید با استمداد از ارواح متعالی ازجمله ارواح شهدا و شفیع قرار دادن آنها و با حضور قلب، به‌گونه‌ای دعا کنیم که مورد توجه و اعتنای خداوند متعال قرار گیرد.

و اما اهمیت و جایگاه این شب ها از دیدگاه روایات:

  • شب قدر به این جهت «قدر» نامیده شده، که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین می‌شود، شاهد این معنی در آیات ۳ و ۴ سوره «دخان» است که می‌فرماید:إِنّا أَنْزَلْناهُ فی لَیْلَه مُبارَکَه إِنّا کُنّا مُنْذِرینَ * فیها یُفْرَقُ کُلُّ أَمْر حَکیم: «ما این کتاب مبین را در شبی پر برکت نازل کردیم، و ما همواره انذار کننده بوده‌ایم * در آن شب که هر امری بر طبق حکمت خداوند تنظیم و تعیین می‌گردد». این بیان، هماهنگ با روایات متعددی است که می‌گوید: در آن شب، مقدرات یک سال انسان‌ها تعیین می‌گردد، و ارزاق و سرآمد عمرها، و امور دیگر، در آن لیله مبارکه، تفریق و تبیین می‌شود. البته، این امر هیچگونه تضادی با آزادی اراده انسان و مسئله اختیار ندارد، چرا که تقدیر الهی به وسیله فرشتگان بر طبق شایستگی‌ها و لیاقت‌های افراد، و میزان ایمان، تقوا، پاکی نیت و اعمال آنها است. یعنی: برای هر کس آن مقدر می‌کنند که لایق آن است، یا به تعبیر دیگر: زمینه‌هایش از ناحیه خود او فراهم شده، و این نه تنها منافاتی با اختیار ندارد، که تأکیدی بر آن است.

آری همه ما میدانیم که سرنوشت یک ساله ما در این شب ها رقم می خورد اما این را هم به خوبی میدانیم که خوان بخشش و رحمت خداوند بسیار گسترده تر از این حرف ها است، همانطور که خودش می گوید؛ «اگر آنهائی که به من پشت کرده اند می دانستند که من چه اندازه انتظار دیدن آنها را می کِشم و چه مقدار مشتاق توبه و بازگشت آنها هستم هر آینه از شدت شور و شوق نسبت به من جان می دادند و تمام بند بند اعضایشان به خاطر عشق به من از هم جدا می شد. اصرار صلوه صفحه ۱۹»

آری نا امیدی از درگاه خداوند رحمان بزرگترین گناه است پس این شب ها فرصت خوبی برای خودسازی و بازگشت به خود است خداوندی که برای ما خدایی می کند بیش از این ها مهربان ست فقط یک قدم خالصانه و حقیقی به سوی او بردار، یک قدم بردار و معجزاتش را ببین.

فقط باید خداوند را از اعماق وجود باور کنیم و بدانیم که گناه انتهایی جز تباهی و پشیمانی ندارد و در انتها آن چه که می ماند خداوند است و این شب ها فرصتی مناسب برای گام برداشتن حقیقی به سوی اوست.

یادداشت: پرتو

تلگرام حرف تو
captcha