شناسه خبر: 11456   
تاریخ انتشار: 1395/04/02 16:13
وبلاگ”نجوا کنگان“ نوشت:
نگرانی مقامات آمریکایی در خصوص شکست شاهزاده جوان و سقوط عربستان
نگرانی مقامات آمریکایی در خصوص شکست شاهزاده جوان و سقوط عربستان
شبکه ی خبری تحلیلی«ان بی سی آمریکا» دیدار اخیر ولی ولی عهد سعودی، ووزیر دفاع عربستان، «محمد بن سلمان»،، وملاقات او با تعدادی از مسئولین أمریکائی را، با انتشار تحلیلی تحت عنوان «مسئولین آمریکا از فروپاشی عربستان در صورت شکست شاهزاده بیمناکند»مورد بررسی قرار داد .

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو 

” وبیان” به نقل از وبلاگ”نجوا کنگان“ :
وبیان؛ شبکه ی خبری  تحلیلی«ان بی سی آمریکا»  دیدار اخیر ولی ولی عهد سعودی، ووزیر دفاع عربستان،  «محمد بن سلمان»،، وملاقات او با  تعدادی از مسئولین أمریکائی را،  با انتشار تحلیلی تحت  عنوان «مسئولین آمریکا از  فروپاشی عربستان در صورت شکست شاهزاده  بیمناکند»مورد بررسی قرار داد .

خلاصه  تحلیل  «ان بی سی »: این هفته «شاهزاده سعودی،  که بنظر می رسددر جنگ قدرت درون خانواده پادشاهی، به پیروزی رسیده است  با مسئولین آمریکائی ،نشستی را برگزار کرده است . نشستی که در آن برخی از مقامات آمریکائی  با ابراز نگرانی از بقدرت رسیدن او ، احساس می کنند سلطنت او می تواند  نابودکننده باشد،  و موجب خسارت وزیان  برای امنیت  اقلیمی باشد ».

  ودر همین رابطه مسئولین ایالات متحده  در مؤسسه امنیت ملی  آمریکا، براین باورند که عربستان بر سر دوراهی قرار گرفته،که اگراین شاهزاده اکنون  در عرصه ی ولی عهدی وپس از این در دوره زمامداری موفق نشود ، ،ممکن است که عربستان شاهد یک هرج ومرج داخلی شود.

در این گزارش به نقل از «بروس ریدل»، افسر سابق سازمان اطلاعات ملی آمریکا در شرق میانه، و یک عضو از تیم موقت رئیس جمهور اوباما، آمده است:  که ایالات متحده، رهبران در حال حاضر نیاز به شناسایی مردی  دارد که ممکن است به زودی پادشاه  شود . وی افزود «ما بسیاری از علائم فشار  را علیه محمد بن نایف تجربه کرده ایم .  که این یک حرکت هوشمندانه بود که در حال حاضر باید به کاربرد همان موارد را در مورد  "پسر سلمان" بپردازیم   من این  رویه را یک فرصت برای شناسائی او می دانم. »
 «ریدل» در ادامه می گوید:  علاوه بر این مقامات آمریکا می گویند:  «نشانه هائی  زیادی وجود دارد که  بسییاری از مردم در این مورد نیز نگران هستند»..
ماجراجوئی های بن سلمان

بن سلمان گزینه ی  ضعیف را برای  تامین نقدینگی را در دستور کار قرار داه است که با افت بهای جهانی نفت درآمد این کشورکاهش یافت ، که ناچارآ منجر به تقلیل اجرای خدمات اجتماعی شد ، بطوریکه  برای اولین بار ازآواخر دهه ی 90، این کشور به دیون حکومتی بزرگ ،تا 10 ملیارد دلار روی آورد.
همچنین افزایش دشمنی با  «ایران»، بشکلی بزرگ،پس از اعدام نمر النمر  ، خشم ایرانی ها و اقلیت شیعه در این کشور را برانگیخت.
 بر همین پایه ایالات متحده از او دعوت کرد تا بشکلی براو  که برای آنها ناشناخته است تأثیر  گذار باشند،  چون سیاستهای ماجراجویانه او اگر شکست بخورد  نتایج تلخ سرسام آوری را بدنبال خواهد داشت.
و ایالات المتحدة  براین باور است که اگر ارتش عربستان  شکست بخورد، واقتصاد آن کشور فروبپاشد ، جهاد ی ها برامور  مسلط خواهند شد.
مسئولین دستگاه اطلاعاتی آمریکا ،  جدول اقدامات در ملاقات این هفته را بر تهدیدات موجود در عربستان ، مثل «داعش»، «القاعده»، و«اقتصاد»، متمرکز کرده اند
و این سایت در پایان نتیجه گیری می کند: «اکنون، وبا همه تفاصیل،  آمریکائی  درک می کنند که  امور عربستان تغییر زیاد کرده  و "بن سلمان"  آینده است»
.تهیه وترحمه: نجوای کنگان
منبع عنوان مقاله:

Jun 17 2016, 10:38 am ET
U.S. Officials Fear Saudi Collapse If New Prince Fails

تلگرام حرف تو
captcha