شناسه خبر: 11390   
تاریخ انتشار: 1395/03/26 16:27
وبلاگ “کرمان ۱۴۰۰” نوشت:
زندگی در سایه بی هویتی
زندگی در سایه بی هویتی
از نظر اجتماعی به کودکانی که شناسنامه ندارند و اما آزادانه در شهر حضور دارند بچه های غایب میگویند , زیرا این بچه ها در سن رفتن به مدرسه قرار دارند اما به دلیل نداشتن شناسنامه نمیتوانند به مدرسه بروند و عمر خود را درخیابانها و درمعرض صدها خطر میگذرانند.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو به نقل از باشگاه “وبلاگ نویسان آزاد” 

وبلاگ “کرمان ۱۴۰۰” :  آقا یکی کپی از این می گیری! شناسنامه ای را به دست کارمند میدهد و خیلی زود با صد تومان یک کپی شیک از آن تحویل می گیرد. اما زیر لب غرولند می کند که چرا همه جا از او کپی شناسنامه می خواهند و … با خود فکر می کنم این بروکراسی اداری عجب بی مروت است ولی با این حال چقدر خوشبختیم ولی دقت نداریم! اگر امروز با صد تومان می توانیم یک کپی شناسنامه بگیریم ولی برخی از مردمان این سرزمین هستند که حتی رنگ جلد شناسنامه را ندیده اند. کسانی که نه یارانه دریافت می کنند و نه می توانند تحصیل کنند! ایرانیانی که زیر این بروکراسی اداری و هزینه هایش بی شناسنامه شده اند.
ما هویت داریم اما شناسنامه نداریم

چند بار رفتی دنبال شناسنامه ؟خیلی ولی ثبت احوال همش اذیتمون می کرد می گفت برید بعدا بیایید و…

این ها صحبت های یک فرد بی شناسنامه است نه آنکه منتقد سیاسی باشد خیر آنها این کاغذهایی را که همه دارند و هویتشان را اثبات می کند ندارند.

چند وقت پیش بود که امام جمعه جازموریان گفت: برخی افراد در منطقه جازموریان رودبار هنوز شناسنامه ندارند.

رضایی سرپرست اداره ثبت احوال رودبار هم می گوید:۱۸۰نفر بی شناسنامه داریم که پرونده آنها بلا تکیلف مانده است.

سلیمانی معاون دادستان کرمان هم عنوان می کند : آمار نگران‌کننده‌ای از کودکان بدون شناسنامه داریم و در سال گذشته ۲۰۰ کودک بدون شناسنامه در استان کرمان داشتیم.

اما چرا این ها بدون شناسنامه هستند

حسین یکی از این بی شناسنامه ها است می گوید شناسنامه داشته است ! ولی شاهنشاهی بود،اداره ثبت احوال گرفت تا تعویض کند ولی دیگر هیچ وقت رنگ شناسنامه را ندید.
اما هاشم که از سیمای سختی کشیده اش می توان سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال را برای او تخمین زد اما می گوید: من صاحب شناسنامه و هویت بودم اما حدود ۳۰ سال پیش بر اثر جاری شدن سیل شناسنامه من به همراه دیگر وسایل زندگی مان از بین رفت و از آن زمان تاکنون هر سال برای گرفتن شناسنامه به ادارات مربوطه مراجعه می کنم و هنوز موفق نشده ام.

بچه های غایب و رها شده در خیابانها

حال کسانی که سن و سالی از آنان گذشته و به این شرایط عادت کرده اند به کنار , اما کودکانی که بدون شناسنامه درخیابانها حاضرند , بیش از همه درمعرض خطرقرار دارند .
از نظر اجتماعی به این کودکان که شناسنامه ندارند و اما آزادانه در شهر حضور دارند بچه های غایب میگویند , زیرا این بچه ها در سن رفتن به مدرسه قرار دارند اما به دلیل نداشتن شناسنامه نمیتوانند به مدرسه بروند و عمر خود را درخیابانها و درمعرض صدها خطر میگذرانند.

شناسنامه ای با هفت خوان رستم

قبل از این، کار صدور سجل برای افراد بی شناسنامه، پس از تایید مقام قضایی سریعا انجام می گرفت اما بعد از اتفاق دوسال پیش(برکناری کارمندان ثبت احوال) اداره اطلاعات طی یک دستورالعمل خواستار استعلام از آن اداره وانجام آزمایش dnaبرای متقاضیان شناسنامه شد که این کار عملا به علت محرومیت مادی منطقه وهزینه بالای آزمایشdna امکان پذیر نبود و صدور شناسنامه از آن تاریخ تاکنون برای افراد فاقد شناسنامه در عمل تعطیل شده است.
بنظر میرسد مسئولین امر از فرمانداران محترم گرفته تا مسئولین ثبت احوال جهت حل این معضل اساسی اهتمام بیشتری داشته باشند و از حالت شعاری خارج , تا بیش ازاین جامعه و افرادی که ایرانی الاصل هستند از بی هویتی رنج نبرد.

انتهای پیام/

تلگرام حرف تو
captcha