شناسه خبر: 10743   
تاریخ انتشار: 1395/02/04 11:35
والدین مراقب باشند؛
بی تحرکی نتیجه چاقی و دیابت در بین کودکان
بی تحرکی نتیجه چاقی و دیابت در بین کودکان
با توجه به بی تحرکی کودکان و نوجوانان و چاق شدن آنها در سنین پایین در معرض ابتلا به بیماری دیابت هستند که این خطر در تمام کشور احساس می شود.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو به نقل از وب سایت کانون وبلاگ نویسان قم،

برخی از بیماری ها به دلیل خاص بودن آن نیاز مند مراقبت و همچنین توجه ویژه ای هستند که این مراقبت و توجه مختص زمان و مکان خاصی نمی باشد از همین رو دیابت یکی از همین بیماری هاست.

اما به دلیل تحرک اندک کودکان امروزی و پرخوری، سن ابتلا به دیابت روز به روز در حال کاهش است که باید فکری در خصوص این مسئله توسط والدین شود تا فرزندان دچار این بیماری نشوند.

دیابت بر اثر قطع تولید انسولین و یا عدم کارکرد مناسب آن در بدن به وجود می آید. انسولین هورمونی است که مواد غذایی قندی و نشاسته و… را در بدن به انرژی تبدیل می نماید. تاکنون علت بروز این بیماری کشف نشده است ولی گمان می رود که زمینه مساعد ژنتیکی و عوامل محیطی همچون چاقی و بی تحرکی در ابتلا به این بیماری نقش موثری داشته باشد.

در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم های مختلفی است.

بنابراین دیابت در دو نوع اصلی می باشد. در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

این در حالی است که اضافه وزن و چاقی در نوجوانی احتمال بروز بیماری های قلبی-عروقی و غددی مانند فشار خون بالا و دیابت شیرین را افزایش می دهد. احتمال چاق باقی ماندن افرادی که در سنین کودکی چاق هستند با افزایش سن بیشتر می شود. بیشترین بروز چاقی بین سن چهار تا 9 سالگی است و اگر کودکی در این سن چاق شد 5 برابر بیشتر شانس چاق ماندن در طول زندگی را خواهد داشت.

از همین رو دانش آموزان به سمت اضافه وزن و چاقی در حال سوق پیدا کردن هستند با توجه به این مسئله  قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت با مورد توجه قرار دادن این موضوع که  سن دیابت به دانش آموزان نیز رسیده است، می گوید: دیابت در کشور رو به گسترش است و یکی از خطرات جدی حوزه سلامت محسوب می شود که هزینه ای بسیار زیادی را تحمیل می کند.

وزیر بهداشت خاطرنشان می کند: یکی از اندام هایی که دیابت عوارض جدی بر روی آن دارد، کلیه است. اگر با همین وضع پیش برویم، در ۱۰ سال آینده سالانه ۲۵۰۰ میلیارد تومان باید برای دیالیز و خدمات این بیماری هزینه کنیم.

بیماری های مفصلی، کبد چرب و بیماری هایی که برخی از آنها با علم روز قابل درمان نیست، همگی از چاقی نشات می گیرد و چاقی از مهمترین علت های دیابت می باشد که شایع ترین صدمه دیابت کوری چشم و پیوند کلیه می باشد که باید توجه جدی به این موضوع شود.

تغییر سبک زندگی می‌تواند یک قدم بزرگ به سمت پیشگیری از دیابت باشد و هیچوقت برای شروع دیر نیست برخی از عوامل مهم که موجب می شود در کودکان و بزرگسالان ابتلا به دیابت کمتر شود رژیم غذایی مناسب، فعالیت و تحرک مناسب بدنی، کم کردن اضافه وزن، دوری از یک جانشینی، دریافت فیبر و غلات می باشد که می توان در برنامه روزمره  قرار داد.

با توجه به تمامی این موضوعات و در شرایطی که هر لحظه احتمال دارد که دانش آموزان در خطر گرفتاری به این نوع بیماری باشند، مسئولین باید در مدارس برنامه ریزی کنند تا کودکان تحرک بیشتری داشته باشند و همچنین باید این خطرات به خانواده اطلاع رسانی و فرهنگ سازی های مناسب نیز صورت گیرد تا حداقل بتوان دیابت را از کودکان دورتر کرد.

 

تلگرام حرف تو
captcha