شناسه خبر: 10741   
تاریخ انتشار: 1395/02/04 11:37
وبلاگ"ولایت فقیه و حکومت اسلامی" نوشت:
محافظت از حرم دل؛ پاسداری از حریم انقلاب
محافظت از حرم دل؛ پاسداری از حریم انقلاب
در ابتدای انقلاب، دشمنان ملت ایران -با علم به نوپا بودن و شکل نگرفتن کامل نهادهای امنیتی و نظامی- دست به انجام توطئه‌های خطرناک زدند که فقط بعضی از آن‌ها برای ساقط‌کردن هر نظامی کافی بود.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو ، کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"ولایت فقیه و حکومت اسلامی"،

«ای پاسدارهای عزیز و ای سربازهای اسلام! در هرجا هستید از خودتان هم پاسداری کنید تا به پیروزی بر نفس خودتان و پیروزی بر همه‌ی شیاطین، نائل شوید.»[1]
رهنمودهایی از این دست که «کوتاه ولی پرمغز» و «ساده ولی عمیق» بودند، چراغ راهی شد برای یک نهاد مردمی که در زمان کمتر از سه ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در اردیبهشت سال 1358 تشکیل شد. لُبّ‌ لُباب و عصاره‌ی تمام سخنان حضرت روح‌الله (رحمه‌الله)، تاکید بر لزوم تهذیب نفس، خودسازی و غلبه بر دشمن درونی بود تا به این وسیله، امکان برتری و پیروزی بر دشمن بیرونی هم فراهم شود.
نگاهی به تاریخچه‌ی پرافتخار نهاد مبارکی به نام «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» نشان می‌دهد که دنبال کردن همین خط‌ کلی، مجموعه‌ی سپاه پاسداران را به نهادی پربرکت، موثر و خدمت‌گزار تبدیل کرده است.
در ابتدای انقلاب، دشمنان ملت ایران -با علم به نوپا بودن و شکل نگرفتن کامل نهادهای امنیتی و نظامی- دست به انجام توطئه‌های خطرناک زدند که فقط بعضی از آن‌ها برای ساقط‌کردن هر نظامی کافی بود. دسته‌ها و گروهک‌های محاربی مثل سازمان مجاهدین خلق (منافقین)، حزب کومله، چریک‌های فدایی، حزب دمکرات، حزب خلق مسلمان، احزاب خلق بلوچ و ترکمن و عرب، گروه‌های مائوئیست، حزب توده، هر کدام در مقاطع زمانی خاصی، شورش‌ها و تحرکات براندازانه‌ای را علیه نظام نوپای اسلامی، سازمان‌دهی کردند.
به‌نظر نگارنده، درخصوص شناساندنِ ماهیت و خطرِ هر یک از این گروهک‌ها به نسل نو، کم‌کاری‌های فراوانی انجام شده است و از آن بیشتر، کم‌کاری‌ها درخصوص معرفی خدمات بی‌نظیر سپاه است. نگاهی به عقبه‌ی مالی و تشکیلاتی این گروه‌های محارب، نشان می‌دهد که آبشخور اکثر آن‌ها سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای غربی و عربی بوده است که بعضی از آن‌ها مثل «حزب توده»، با بیش از سی سال فعالیت تشکیلاتی و اطلاعاتی و حمایت همه‌جانبه از سوی ابرقدرت آن روز دنیا -شوروی سابق- قصد کودتا و براندازی داشتند که با هوشیاری و درایت نیروهای سپاه پاسداران، درحالی‌که سران آن مثل نورالدین کیانوری، در حال خروج از کشور بودند، دستگیر و توطئه‌ی آنان خنثی گردید. نگاهی به قدردانی امام راحل(رحمه‌الله) در این مورد، نشان از عظمت کار سپاه و ارزش آن داشت.[2]
دشمنان که از هیچ فرصتی برای ضربه‌زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران، دریغ نمی‌کردند این‌بار تمرکز و توان خود را بر ربودن هواپیما و ایجاد ناامنی در خطوط پروازی گذاشتند؛ بطوری‌که فقط در دی‌ماه سال 1363، پنج مورد هواپیماربایی در کشور رخ داد و هواپیماها به عراق و رژیم صهیونیستی برده شدند. اینجا بود که بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی، یک‌بار دیگر، چاره و علاج را در سپردن کار به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دید و ماموریت «امنیت پرواز» و تشکیل «سپاه حفاظت هوایی» در دستور کار قرار گرفت و «طی حدود 30 سال خدمت خالصانه و شجاعانه، سپاه حفاظت هواپیمایی، ماموریت‌های خود را بطور صددرصدی تحقق بخشیده است؛ به گونه‌ای که با الطاف خداوند و روحیه ایثارگری و انگیزه جهادی پاسداران گمنام این سپاه و نیز مهارت و تخصص آنان، در حالیکه دشمنان انقلاب و نظام و مزدوران استکبار و رژیم صهیونیستی بیش از 130 اقدام خرابکارانه و هواپیماربایی را در پروازهای داخلی و خارجی کشور طراحی و به اجرا درآوردند، خوشبختانه حتی در یک مورد هم توفیق پیدا نکرده‌اند.»[3]
خدمات و فداکاری‌های سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس هم یکی دیگر از صفحه‌های زرین در کارنامه‌ی این نهاد است. عملیات‌های غرورآفرین و بزرگی مثل فتح‌المبین و بیت‌المقدس که به آزادسازی بخش‌های فراوانی از خاک کشورمان و آزادی خرمشهر انجامید، انجام نزدیک به صد عملیات مقابله‌به‌مثل علیه آمریکا توسط نیروی دریایی سپاه از اسفندماه 1365 تا پایان جنگ، عملیات والفجر 8 که به فتح فاو منجر شد و عبور از آب‌های خروشان اروند -که موجب حیرت کارشناسان نظامی دنیا شد- فقط بخشی از افتخارات این مجموعه در دوران دفاع مقدس است.
پس از دوران دفاع مقدس هم شاهد خدمات گسترده‌ای سپاه بوده و هستیم.
تلاش فراوان برای بروز کردن تسلیحات و نیروهای نظامی، یکی از همان کارهای شایسته و قابل تقدیر این نهاد انقلابی است.[4]
ممارست برای آبادانی و سازندگی در کشور، یکی دیگر از افتخارات سپاه پاسداران است که به شکل قابل توجهی، انجام شده است. احداث سد گتوند خوزستان -بلندترین سد خاکی کشور-، احداث سد کرخه -یکی از بزرگترین سدهای مخزنی خاورمیانه-، احداث هزاران کیلومتر جاده و بزرگراه، ساخت ده‌ها بندر، اسکله و سایر سازه‌های دریایی تنها گوشه‌ای از اقدامات سپاه در عرصه‌ی عمرانی کشور است.
برشمردن تمام افتخارات و خدمات سپاه، در این مجال اندک، ممکن نیست اما آن‌چه در پایان این نوشتار، قابل توجه مجدد است، همان رهنمود امام  عزیز و سفرکرده است که محافظت از حرم دل و ساخت درونی هر فردی از سپاه را پشتوانه‌ی اقتدار بیرونی و غلبه بر دشمنان خارجی بیان کردند؛ راهکاری که تا به امروز، بخوبی جواب داده و زین پس هم موفقیت و بهروزیِ «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی» در گرو عمل به آن است.

پی‌نوشت:
[1]صحیفه‌ی نور، ج12، شش خرداد1359
[2] امام‌خمینی(رحمه‌الله): ««جوانان ارجمند و عزیز ما در جبهه‌های داخلی از عمق جنگل‌های وسیع تا بیغوله و پناهگاه‌های بزرگ، منحرفان غافل از خدا، از دمکرات و کومله تا منافقین و فدایی خلق و حزب خلق به اصطلاح مسلمان تا حزب توده و سایر گروهک‌های کوچک و بزرگ را با فداکاریی‌ها و خداطلبی‌ها، آن چنان قلع و قمع کردند که دنیا را با همه دشمنی‌ها که دارند به اعجاب و تحیر درآوردند. توجه به کارآمدی امنیتی و اطلاعاتی این جوانان گمنام پاسدار و بسیج و کمیته و دادستانی و دیگر دلباختگان در راه خدا در به دام انداختن سران خیانتکار حزب توده که چون مار پر خط و خال در براندازی اسلام، فعالیت منافقانه داشتند و هر یک سابقه‌های طولانی بیست ـ سی ساله در جهات تشکیلاتی و اطلاعاتی و جاسوسی داشته‌اند و از تخصص در این امور بهره وافی داشتند، موجب سرافرازی امت اسلامی است که چنین فداکارانی دارد.» (صحیفه‌ی امام، ج17، چهارده اردیبهشت1362)
[3] سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
[4] گزارش یک مرکز آمریکایی از توان نظامی سپاه پاسداران

 

تلگرام حرف تو
captcha