شناسه خبر: 10631   
تاریخ انتشار: 1395/01/28 08:29
وبلاگ"حرم..." نوشت؛
هزینه های بالای دندانپزشکی عامل مهمی برای دوری خانواده از بهداشت دهان و دندان
هزینه های بالای دندانپزشکی عامل مهمی برای دوری خانواده از بهداشت دهان و دندان
در جامعه ایرانی کمتر به بهداشت دهان و دندان اهمیت داده می شود البته این موضوع دارای دلایلی همچون هزینه های بالا دندان پزشکی و یا نبود بیمه پوششی مناسب می باشد که کمتر به این موضوع اهمیت داده می شود.

به گزارش باشگاه وبلاگ نویسان ایرانی حرف تو ،کانون وبلاگ نویسان قم به نقل از وبلاگ"حرم..."،

سلامت و بهداشت و دهان و دندان آن قدر مهم است که پیامبر اسلام (ص) بارها به رعایت آن سفارش کرده‌اند و توصیه های فراوانی در این خصوص در اسلام شده است چرا که این موضوع با سلامت جسم و سلامت روح ارتباط دارد.

بر اساس مطالعات و تحقیقات امروزه بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان به طور چشم‌گیری در جامعه شایع است. طبق اطلاعات علمی در دهه اخیر مسائل مهمّی در ارتباط با سلامت عمومی افراد و بهداشت دهان و دندان آشکار شده که حاکی از تاثیر بیماری‌های دهان و دندان بر روی محدوده وسیعی از دستگاه‌های مختلف بدن است، امراض و عفونت‌های دهان و دندان، اندام‌های مختلف بدن از جمله قلب، عروق، مغز و حتی سلامت خون را تهدید و موجب بروز سکته‌های قلبی، مغزی، تولد زودرس و عوارض پوستی می‌شوند.

با توجه به تمام این توصیه ها می توانیم به اهمیت داشتن دهان و دندان سالم پی برد ولی با تمام این توصیه ها افراد جامعه بازهم از اهمیت این موضوع غافل هستند و کمتر به دهان و دندان های خود رسیدگی می کنند تا زمانی که دچار مشکل شود.

براساس آمار‌ها و گزارش‌های منتشرشده به‌طور متوسط هر فرد ایرانی بالای ٤٥‌سال بیش از ١٢ دندان خراب دارد، میزان پوسیدگی دندان در کودکان زیر ٦‌سال چندین برابر شده، بیش از ٩٠‌درصد مردم بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند، بسیاری از ایرانیان تمایلی به مسواک زدن ندارند و حتی روش درست مسواک زدن را نمی‌دانند، پوسیدگی و خرابی دندان نسبت به ٢٠‌سال گذشته ٣برابر شده است، ٢٥‌درصد جمعیت کشور در روستاها به‌طورکلی از خدمات دهان و دندان محرومند، به این وضع باید نبود برنامه ملی مدون بهداشت و دهان دندان، فقدان بودجه لازم و پوشش ندادن خدمات دندانپزشکی ازسوی بیمه‌های پایه درمانی را هم اضافه کرد، همه این موارد بیانگر این است که سلامت دهان و دندان ایرانیان به مرز بحران رسیده است.

این در حالیست که خرابی و پوسیدگی دندان به کودکان هم رحم نکرده است و آنها هم در این موضوع حضور دارند از همین رو صمدزاده رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت می گوید: بر اساس پژوهش‌های انجام شده، وارنیش فلوراید تراپی حدود 25 تا 45 درصد موجب کاهش پوسیدگی دندان می‌شود. با توجه به بررسی انجام شده در کشور، آخرین آمار شاخص پوسیدگی دندان (DMFT) کودکان تا 12 ساله کشور  2،09 است و حدود 82درصد این شاخص مربوط به پوسیدگی دندان است، به عبارت دیگر هر فرد 12ساله به طور میانگین دو دندان پوسیده، کشیده شده و یا ترمیم شده دارد.

با این و جودمی توان گفت که دندان پزشکی و دندان سازی یکی از مشاغل پردرآمد در کشور ما می باشد چرا که بیشتر مردم جامعه درگیر مسائل دهان و دندان هستند و با این هزینه های بالا مجبور به پرداخت های سنگین می شوند اما در این بین بیمه ها هم کمتر به تعهدات خود در اینگونه مسائل که هزینه بر است عمل می کنند حال با توجه به این موضوع رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می گوید: بر اساس بررسی‌ها حدود 45 درصد پرداخت از جیب هموطنان در خصوص امور درمانی دندانپزشکی است و کاهش این هزینه یکی از مهمترین دغدغه‌های وزارت بهداشت محسوب می‌شود. در این خصوص پیوسته به دنبال هماهنگی‌ها و حمایت‌های موثرتر سازمان‌های بیمه‌گر خواهیم بود.

بنابراین بیشتر اقشار جامعه از قشر کم درآمد می باشند و در صورت بروز پوسیدگی و خرابی برای دندان ها به دلیل هزینه بالای آن کمتر کسی به سرعت در پی درمانش می باشند تا زمانی که کاملا از بین برود و آن دندان را بکشند و از درد آن رها شوند.

از طرفی دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاه علوم پزشکی که همزمان با روز دندانپزشکی برگزار شد، به وضعیت سلامت دهان و دندان در کشور اشاره کرد و گفت: شاخص سلامت دندان افراد ۳۰ تا ۴۰ سال در کشور به گونه ای است که نصف دندان های آنها کشیده شده است.

وی با اعلام اینکه ۴ دهک اول جامعه اصلا به دندانپزشکی نمی روند، گفت: برای سایر افراد جامعه نیز ۲۲ تا ۲۴ درصد هزینه های سلامت مربوط به دندانپزشکی است.

حال با توجه به این‌که چرا جامعه ایرانی به بهداشت دهان و دندان خود کم توجه یا به عبارتی بهتر بی‌توجه است، دلایل متعددی دارد. قیمت‌های سرسام‌آور دندانپزشکی، عدم پوشش بیمه‌ای مناسب و متناسب با روند رو به رشد هزینه‌های درمانی، نبود نظارت کافی ازسوی مسئولان بهداشت و درمان، استفاده از تجهیزات و مواد مصرفی بی‌کیفیت در سایه نبود نظارت ازسوی مراجع ذیصلاح، نبود آموزش و توجه به پیشگیری از پوسیدگی و خرابی دندان در سنین مختلف به‌ویژه دوران کودکی و نوجوانی از عمده‌ترین دلایل وضع نابسامان و بحرانی بهداشت دهان و دندان درکشور است.

با این تفاصیر که بهداشت دهان و دندان از اهمیت بالایی برخوردار است باید در جامعه فکری شود تا مشکل دهان و دندان که به کودکان هم سرایت کرده است به نوعی حل شود حال با آموزش مناسب، پوشش بیمه ای مناسب، پایین آوردن هزینه های دندان پزشکی وغیره .

 

تلگرام حرف تو
captcha